CHP’li Özcan Purçu'nun ROMACTED Programı’yla ilgili iddiaları

CHP’li Özcan Purçu'nun ROMACTED Programı’yla ilgili iddiaları

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Yerel düzeyde iyi yönetişim ve Romanların güçlendirilmesinin teşvik edilmesini amaçlayan Avrupa Birliği programı ROMACTED II kapsamında, dört yıl için Türkiye’ye verilecek bütçe 725 bin euro olarak açıklanmış.

ROMACTED programının ilk aşamasında yer alan Türkiye Belediyeler Birliği’ne de 100 bin euro hibe verilmiş.

Sıfır Ayrımcılık Derneği bir açıklama da yaparak, iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

CHP İzmir milletvekili Özcan Purçu, yerelde iyi yönetişim ve Romanların güçlendirilmesinin teşvik edilmesini amaçlayan Avrupa Birliği programı ROMACTED’le ilgili bazı iddialarda bulundu.

Purçu, soru önergesinde, program kapsamında Türkiye’ye hibe edilen 7 milyon euro bütçenin Roman vatandaşlar için kullanılmadığını iddia etti. Programın Türkiye ayağını Sıfır Ayrımcılık Derneği yürütüyor. 

ozcan purcu romacted iddia gorsel

Türkiye’ye 7 milyon euro değil, 725 bin euro hibe verildi 

CHP İzmir milletvekili Özcan Purçu, 29 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıtlaması için bir soru önergesi verdi.

Önergede, ROMACTED Programı ve programa arabulucu olarak katılan sivil toplum kuruluşlarına yönelik sorular var. Purçu, program kapsamında Türkiye’ye yıllık 7 milyon euro hibe edildiğini ve programın 2019-2023 yılları arasında uygulanacağını belirtmiş. 

soru onergesi 7milyon euro

ROMACTED, yerel düzeyde iyi yönetişim uygulamalarının yaygınlaştırılması ve Roman vatandaşların güçlendirilmesinin desteklenmesini amaçlayan, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortaklığında gerçekleşen bir program.

İki fazı olan programın birinci fazında, Türkiye’deki ilk destek kuruluşu, idari ve mali özerkliğe sahip bir kamu kuruluşu statüsündeki Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) olmuş. Bu faz 2017-2020 yılları arasında uygulanmış. TBB’nin sitesinde, programın toplam bütçesinin 100 bin euro olduğu belirtilmiş

2021-2024 yılları arasında gerçekleşecek ikinci faz için, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi yine başvuru çağrısı açmış. Bu çağrıya Türkiye’den Sıfır Ayrımcılık Derneği seçilmiş. Proje çağrısında, dört yıllık program kapsamında Türkiye’ye sağlanacak hibenin 725 bin euro olacağı belirtilmiş

program butce miktari

Sıfır Ayrımcılık Derneği ise, bu bütçeden yıllık 33 bin civarında, dört yılda toplam 134 bin euro civarında pay alıyor. Dernek, proje kapsamındaki hibe tutarını IPAII KDV muafiyeti belgesi için Gelir İdaresi Başkanlığı’na da beyan etmiş.

Sıfır Ayrımcılık Derneği de bir açıklama da yaparak, iddiaların asılsız olduğunu belirtti. 

sifir ayrimcilik dernegi gelir miktari

Teyit, konuyla ilgili milletvekili Özcan Purçu'ya da ulaştı. Purçu'nun basın danışmanı, 7 milyon euronun programa dahil olan tüm ülkelerin toplam bütçesi olduğunu, sadece Türkiye'yi kast etmediklerini söyledi. Soru önergesindeki "Programa ilişkin Türkiye'ye hibe edilen bütçe miktarının 7 milyon euro" olduğu yönündeki cümle hatırlatıldığında ise önergede belirtilen ifadenin kastedilmediği bilgisi paylaşıldı. Görünen o ki iddiaların yayılmasına, Purçu imzalı soru önergesinde diğer ülkelerden bahsedilmeyip doğrudan 7 milyon euro yazılmış olması sebep olmuş.

Türkiye 1949 yılında kurulan Avrupa Konseyi’nin üyesi ve Avrupa Birliği’ne aday ülkelerden. Bu iki kurum, Türkiye’ye sık sık kaynak aktarıyor. Bu kaynaklar çeşitli kamu kuruluşları ile sivil toplum örgütleri tarafından kullanılıyor. Kurumlar bu kaynakları ve ne için kullanıldıklarını internet siteleri üzerinden açıklıyor.