CHP’li belediyenin seçimden sonra Kartal'a haç diktiği iddiası

CHP’li belediyenin seçimden sonra Kartal'a haç diktiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf, istasyonun üzerindeki plakanın yerleştirilmesi anında çekilmiş.

Kartal Belediyesi’nin farklı bölgelerine baz istasyonu konulması üzerine bir şirketle yapılan anlaşma 25 Aralık 2017 tarihinde imzalanmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan fotoğrafın, Kartal Belediyesinin Kartallı Kazım Meydanı’na 31 Mart yerel seçimlerinden sonra diktiği haç şeklindeki heykeli gösterdiği iddia edildi. “Yiğit Bulut Gönüllüleri” isimli Facebook sayfasına da aynı iddiayla yüklenen fotoğraf yaklaşık bin kişi tarafından paylaşılırken bin 400 kişi tarafından beğenildi.

hac kartal sosyal medya

İddia, Yeni Akit, Milat Gazetesi gibi gazeteler tarafından da haberleştirildi. Meydana yerleştirilen yapı Ekşi Sözlük’te de tartışma konusu oldu.

Ancak meydana yerleştirilen yapı bir haç değil, baz istasyonu. Fotoğraf, istasyonun üzerindeki plakanın yerleştirilmesi anında çekilmiş. Kartal Belediyesi’nin farklı bölgelerine baz istasyonu konulması üzerine bir şirketle yapılan anlaşma 25 Aralık 2017 tarihinde imzalanmış. 1 Nisan 2019 tarihinde kurulumuna başlanan GSM direği 2 Nisan’da tamamlanmış.

Fotoğraftaki yapı baz istasyonu

Teyit’in, Kartal Belediyesi basın birimi çalışanları ile yaptığı telefon görüşmesinde, baz istasyonunun Kartal’ın farklı bölgelerine yerleştirilmesi ile ilgili kararın, 25 Aralık 2017 tarihinde alındığı, 1 Nisan 2019 tarihinde kurulumuna başlanan baz istasyonunun 2 Nisan’da tamamlandığı öğrenildi.

Bunlara ek olarak, belediye yetkilileri fotoğrafın istasyonun yerleştirilme aşamasında çekildiğini, yapının son halinin haça benzemediğini de belirtti. Kartal merkezli Kartal 24 isimli bir yerel gazetede yapının son halini gösteren fotoğraflar da paylaşılmış. Aynı fotoğrafların bir Ekşi Sözlük yazarı tarafından da paylaşıldığı görülebiliyor.

kartalli meydan heykelkartalli meydan heykel 2

Farklı şehirlerde benzer şekillerde baz istasyonları bulunuyor

Pilon ya da totem kule olarak da isimlendirilen bu GSM direklerine ait ayrıntılı bilgiye Anadolu Tower isimli telekomünikasyon firmasının internet sitesinden de ulaşmak mümkün. İnternet sitesinde, Kartal’daki yapıya benzer direklerin başka örnekleri de görülebiliyor. Bu örneklerin Kartal'daki baz istasyonundan farklı olarak dikdörtgen kısımları tam tepede yer almıyor.

adnan menderes towereyyubiye tower

Anadolu Tower isimli telekomünikasyon şirketinin internet sitesinden Ankara ve Bolu şehirlerinde yapılan benzer yapılardaki baz istasyonlarının montaj sürecine dair fotoğraflara da ulaşılabiliyor.

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde bulunan ve bölge halkı tarafından tepki çeken bir totem kulesinin şeklinin de Kartal’dakine benzer olduğu görülebiliyor. Urfa merkezli “Göbeklitepehaber” isimli internet sitesinin 2015 yılında yayımladığı habere göre, istasyon çocuk parkına kurulduğu için tepki toplamış.

urfa baz

Sonuç olarak, fotoğraftaki yapının, Kartallı Kazım Meydanı’na 31 Mart yerel seçimlerden sonra yerleştirildiği doğru olsa da yapı, bir baz istasyonu. Fotoğraf, istasyonun üzerindeki plakanın yerleştirilmesi anında çekilmiş. Kartal Belediyesi’nin farklı bölgelerine baz istasyonu konulması üzerine bir şirketle yapılan anlaşma ise 25 Aralık 2017 tarihinde imzalanmış. İddia fotoğraf bir baz istasyonu olmasına rağmen haç olarak paylaşıldığı için, görselin bağlamından koparıldığı söylenebilir.