CHP Kadın Kolları’nın açtığı bir pankartta “sevişiriz cenabet gezeriz” yazdığı iddiası

CHP Kadın Kolları’nın açtığı bir pankartta “sevişiriz cenabet gezeriz” yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda CHP Kadın Kolları’nın bir pankartında “kadına özgürlük sevişiriz cenabet gezeriz tayyip sana ne, yaşasın laiklik” yazdığı iddia edildi. Kod Adı Başkan isimli Facebook sayfasında 2 bine yakın paylaşım aldı.

chp kadin kollari 1

Ancak CHP Kadın Kolları’nın açtığı bir pankartta “sevişiriz cenabet gezeriz” yazdığı iddiası doğru değil. CHP Adana Kadın Kolları’nın 2014 yılında düzenlediği basın açıklamasında, pankartın orijinalinde “Kadınlar Yaşasın, Yaşadın Kadınlar” yazıldığını görmek mümkün.

chp kadin kollari adana

Fotoğraf, CHP Adana Kadın Kolları tarafından 25 Kasım 2014’te düzenlenen kadına karşı şiddet eyleminde çekilmiş ve eylem İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından da haberleştirilmişti. Ayrıca, eylem sırasında çekilen diğer fotoğraflara ulaşmak da mümkün.

Fotoğraf Sözcü ve Cumhuriyet gibi haber sitelerine de konu oldu. Cumhuriyet’in haberine

göre orijinali görselin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 1. Hukuk Müşaviri Necmi Özen’in manipüle ederek yayınladığı iddia edildi. Özen daha sonra Facebook üzerinden açıklama yaparak paylaşımın sehven yapıldığını belirtti.

chp kadın pankart necmi oner

Rakı içen kadınlar fotoğrafı uzun süredir internette

“Kod adı Başkan” isimli sayfanın paylaştığı ve rakı içen kadınların olduğu fotoğrafın ise bir süredir internette dolaşımda olduğunu söylemek mümkün. Fotoğrafın 2015 yılında Onedio tarafından hazırlanan “Rakı İçen Kadınların bilmeniz Gereken 14 Özelliği” başlıklı yazıda kullanıldığı ve yine aynı fotoğrafın 2015 tarihli bir videoda yer aldığı görülebiliyor.

raki icen kadinlar 1024x681