CHP genelge göndererek teşkilatına Atatürk İlke ve İnkılapları'nı ezberlemeyi zorunlu tuttu iddiası

CHP genelge göndererek teşkilatına Atatürk İlke ve İnkılapları'nı ezberlemeyi zorunlu tuttu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görsel ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) parti teşkilatına bir genelge göndererek, referandum için çalışan tüm görevlilerin “Atatürk İlke ve İnkılapları’nı ezberlemesi gerektiğinin emredildiği” ve “Atatürk İlke ve İnkılaplarını ezberleyenlere İmanın ve İslamın şartları ile ilgili seminer verileceği” iddia edildi.

Genelge görseli olduğu iddia edilen resimde şu ifadeler yer aldı:

Bilindiği üzere 16.04.2017 Pazar Günü yapılacak olan Halk oylamasında teşkilatımız tercihini Hayır yönünde kullanacaktır. Bu sebeple İl ve ilçe teşkilatlarındaki görevIilerimizin Atatürk İlke ve inkılaplarını istisnasız bir şekilde eksiksiz olarak ezberlemeleri Genel Merkezimizin Emri ve Talimatıdır.

İl ve İlçe Başkanlarımız bu süreçteki arkadaşları seçerlerken Atatürk İlke ve İnkılaplarını ezbere bilenlerden seçecek ve bu kişilere; 32 Farz, İmanın ve İslamın şartları, Cihadın hükmü, Ganimetin taksimi, Nikah kıyma ve Cenaze yıkama gibi bazı meseleler hususunda birebir seminer vereceklerdir.

Konuyla alakalı işlemlerin ivedi bir şekilde başlatılmasını bildirir saygılarımızı sunarız.

chp genelge iddiasi

İddianın aksine genelge gerçek değil. Görselin sol üst kısmında yer alan “Sayı”da 2014 yazdığını ve genelgeye herhangi resmi bir numara verilmediğini görmek mümkün. Ayrıca Genel Sekreter olarak görselde imzası bulunan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin 2016’dan bu yana genel sekreterlik makamında değil. 24 Ocak 2016’dan bu yana CHP’nin genel sekreteri Kamil Okyay Sındır.

Görselin orijinali ise Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın 30 Mart’taki yerel seçimlerde yaşanan elektrik kesintilerini ‘trafoya kedi girmesiyle‘ açıklaması üzerine Gürsel Tekin tarafından mizah amaçlı hazırlandığı iddia edilen başka bir genelgeye ait.

sero nun gorevlendirilmesi hakkinda

Herhangi bir resmiyet taşımadığı “2014/0000” sayısından ve sağ alt köşesinde yer alan kedi görsellerinden anlaşılabilecek genelge, ‘trafolara kedilerin girmesini engellemek için CHP’nin kadrolu kedisi ŞERO’nun görevlendirildiğini’ belirtiyor.

İddialara konu olan ve CHP’nin teşkilatına İlke ve İnkılapları ezberleme zorunluluğu getirdiği iddia edilen genelgenin, ‘Şero genelgesi’ montajlanarak hazırlandığını söylemek mümkün. CHP’nin resmi genelgelerinin örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Haberdeimza.com web sitesine konuşan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Seyit Torun genel merkezin böyle bir açıklaması olmadığını belirtti.