Chapecoense’ye 'saygı' alkışı sırasında sadece Arda Turan'ın güldüğü iddiası

Chapecoense’ye 'saygı' alkışı sırasında sadece Arda Turan'ın güldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Maç öncesindeki anma sırasında birçok futbolcu gülmüş ya da gülümsemiş.

Fotoğraf sadece Turan’ın güldüğü bir anda çekildiğinden yanıltıcı bir görüntü oluşmuş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, uçak kazasında oyuncularının büyük bir kısmını kaybeden Chapecoense ile Barcelona’nın 2017 yılında yaptığı hazırlık maçındaki anma sırasında sadece Arda Turan’ın güldüğü iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından 19 Mayıs 2020’de Twitter’da paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar yaklaşık 8 bin kişi tarafından beğenildi

arda turangulme

Ancak iddia doğru değil. Maç öncesindeki anma sırasında birçok futbolcu gülmüş ya da gülümsemiş. Bahsi geçen fotoğraf sadece Turan’ın güldüğü bir anda çekildiğinden yanıltıcı bir görüntü oluşmuş. 

Sadece Arda Turan gülmüyor 

2016 yılında yaşanan uçak kazasında 19 futbolcusunu kaybeden Chapecoense ile Barcelona arasında yapılan hazırlık maçı öncesinde bazı anma etkinlikleri düzenlenmiş. Bu etkinlikler sırasında futbolcuların yan yana dizildiği, yapılan konuşma ve koreografileri izlediği anlaşılıyor. 

Getty Images’de yer alan 7 Ağustos 2017 tarihli bir fotoğrafta Arda Turan’la beraber diğer oyuncuların da alkışlara gülerek katıldığı fark edilebiliyor

arda turan mac

Bu Avrupa Fotoğraf Ajansı’nda (EPA) yer alan başka bir fotoğrafta da görülebilyor. Dönemin Barcelona teknik direktörü Ernesto Valverde’nin konuşması sırasında futbolcuların bazılarının güldüğü fark edilebiliyor. Yine son olarak AP’de yer alan başka bir fotoğrafta da Messi ve yanındaki futbolcuların etkinlik sırasında güldükleri görülebiliyor

Maç öncesine ait görüntülerde durum net şekilde anlaşılabiliyor. Buna göre iki takım futbolcularının sahada toplandığı ve yapılan koreografiyi izledikten sonra neşeyle dağılıyor. Son olarak maçın kamera arkası görüntülerinde de futbolcuların alkışlara gülerek eşlik ettikleri fark edilebiliyor. Ayrıca maç öncesi görüntülerden anlaşılacağı üzere yoğun bir duygu ya da ciddi bir ortamın olmadığını söylemek mümkün. 

Futbolcu Arda Turan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla çektiği bir videoda bir gafa imza atarak "19 Mayıs Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum" demişti.

Sonuç olarak maç sırasında sadece Arda Turan’ın güldüğü iddiası doğru değil. Chapecoense ile yapılan hazırlık maçı öncesinde birçok oyuncu neşeli şekilde hareket ediyor. Bahsi geçen fotoğrafı yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparma olarak da nitelemek mümkün.