Celal Şengör’ün ‘Cumhuriyeti Türk olmayan bizler kurduk’ dediği iddiası

Celal Şengör’ün ‘Cumhuriyeti Türk olmayan bizler kurduk’ dediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Celal Şengör’ün sözleri çarpıtılmış.

Şengör, etnik Türk olmasalar da göçmen olmadıklarından ve kendini Türk milliyetçisi olarak gördüğünden bahsediyor.

Söyleşide Şengör, “Cumhuriyeti sizin Türk diye bildiğiniz ama Türk olmayan sabetayist bizler kurduk” diye bir cümle sarf etmiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

2018’den beri dolaşımda olan iddiaya göre, Celal Şengör katıldığı bir programda cumhuriyeti “Türk olmayanların” kurduğunu söyledi. 

celal sengor cumhuriyet iddia

Şengör’ün sözleri çarpıtılmış

Paylaşımlarda kullanılan görüntüler, Prof. Dr. Celal Şengör’ün 27 Kasım 2018’de katıldığı Tarih Notları programında kaydedilmiş.

Programın tamamı izlendiğinde, Şengör’ün sözlerinin çarpıtıldığı anlaşılıyor. Programın 26. dakikasının sonlarında Şengör, Rumelili bir aileden geldiğini söylüyor; aile büyükleri arasında Arnavut ve Sırp kökenlilerin de olduğunu, ancak hepsinin pasaportunda Türk yazdığını ekliyor.

28. dakikada kendini bir Türk milliyetçisi olarak tanımladığını, fakat ‘damarlarında Türk kanı olmadığını’ ve onunkinin Atatürk milliyetçiliği olduğunu ifade ediyor. Şengör sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz göçmen değiliz, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlarız. Biz olmasak Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı, belki de Sevr’e hapsolmuş oturuyor olacaktık.”

Yani Prof. Dr. Şengör’ün savunduğu etnik Türk olmasa da, kendini Türk olarak tanımladığı ve atalarının döneminde Sırbistan ve Arnavutluk Osmanlı sınırları içinde yer aldığından göçmen de sayılmayacağı. Nitekim programın başlarında ailesinin I. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Uşak’a yerleştirildiğini söylüyor.

Dahası Şengör ne Sabetayistlik, ne de İslam’a başka bir inançtan geçtiklerinden bahsediyor. Paylaşılan videolarda, ilgili kısımlar kesilerek yeni bir kurgu oluşturulmuş.

İddiayı Doğrula da yanlışladı.