CDC’nin Covid-19 aşılarından dolayı 13 bin 68 ölüm açıkladığı iddiası

CDC’nin Covid-19 aşılarından dolayı 13 bin 68 ölüm açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddiaya kaynak olarak gösterilen ABD Aşı Olumsuz Olay Raporlama (VAERS), ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ile Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yönetilen bir aşı güvenliği programı.

Sistemde ABD’de aşı sonrası etkilere dair raporlar toparlanıp yayınlanıyor. Ancak bu sistem açık erişimli bir sistem ve güvenilir değil.

CDC VAERS’e bildirilen, aşının ardından gerçekleşen ölümlerin nedeninin aşı olduğuna kanıt olmadığını da vurguluyor.

CDC aşılamanın ardından ölüm, beklenmedik yan etkiler gibi durumların aşıdan kaynakladığı anlamına gelmediğini, ölümler ile aşılar arasında nedensel bir bağ kurulamadığının altını çiziyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi tarafından 20 Ağustos 2021 günü yayınlanan verilere göre, 14 Aralık 2020 ila 13 Ağustos 2021 tarihlerinde 13 bin 68 kişinin Covid-19 aşısı nedeniyle öldüğü iddia edildi. Ayrıca 81 bin 50 kişide ciddi yan etki, 595 bin 622 bin kişi de ise zararlı ve amaçlanmamış etki oluştuğu öne sürülüyor.

cdcasikaynakliolumacikladiiddiasi

Ölümlerin aşıdan kaynaklandığına kanıt yok

Söz konusu iddiaya kaynak olarak ABD Aşı Olumsuz Olay Raporlama (VAERS) gösterilmiş. VAERS, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ile Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yönetilen bir aşı güvenliği programı. Sistemde ABD’de aşı sonrası etkilere dair raporlar toparlanıp yayınlanıyor. Ancak VAERS açık erişimli bir sistem ve güvenilir değil. Sağlık görevlileri aşılamadan sonra herhangi sebepten kaynaklanan ölümü buraya bildirmek zorunda. Öte yandan herhangi biri de buraya rapor girebiliyor. Dolayısıyla buraya girilen raporlar öncesinde doğrulanmıyor ve yanlış da olabilir. 

CDC buradaki raporlara dair sorumluluk beyanını da şöyle bildiriyor: Burada yayınlanan veriler yanlış, eksik ve tesadüfi olabilir. VAERS raporlarının tek başına aşının olumsuz etkilere yol açtığı gibi bir değerlendirmeye varılamayacağının altı çiziliyor. Ayrıca aşılamadan sonra burada yer alan ölüm raporlarının aşının ölüme neden olduğuna kanıt oluşturmayacağını da söylüyor. 

VAERS’in internet sitesine girdiğimizde de söz konusu tabloyu görüyoruz. Ancak sorumluluk reddini okuduğumuzda buradaki verilerin tek başına anlam ifade etmediği de anlaşılıyor.

vaerssorumlulukreddiaciklamasi

ABD’de 14 Aralık 2020’den 16 Ağustos 2021’e kadar 357 milyondan fazla doz aşı uygulandığı belirtiliyor. CDC aşı olduktan sonra herhangi bir nedenden gerçekleşen ölümlerin FDA tarafından sisteme girilmesinin şart koşulduğunu belirtiyor. Ancak VAERS’e bildirilen, aşının ardından gerçekleşen ölümlerin nedeninin aşı olduğuna kanıt olmadığını da vurguluyor.

Dolayısıyla CDC aşılamanın ardından gerçekleşen ölüm, beklenmedik yan etkiler gibi durumların aşıdan kaynakladığı anlamına gelmediğini, ölümler ile aşılar arasında nedensel bir bağ kurulamadığının altını çiziyor. CDC aşıların güvenli ve etkili olduğunu da vurguluyor.

Sonuç olarak VAERS’e bildirilen bu ölümlerin aşıdan kaynaklandığına kanıt yok.

Benzer şekilde, CDC'nin Covid-19 aşısına bağlı ölüm sayılarını gösterdiği iddialarını daha önce Reuters ve USA TODAY de incelemiş, VAERS'E bildirilen ölüm rakamlarının aşıdan kaynaklandığına dair bir kanıt olmadığını ortaya koymuştu.