CDC’nin aşı yaptıranların maske takmasına gerek olmadığını söylediği iddiası

CDC’nin aşı yaptıranların maske takmasına gerek olmadığını söylediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddiada CDC yetkilisinin röportajının sadece bir kısmı verilmiş.

CDC yetkilisi dünyanın sadece yüzde 15’i aşılandığından, maske politikasının bölgesel olarak belirlenmesi gerektiğini söylüyor.

ABD’de yetişkin nüfusun üçte ikisi aşılandı ve aşıların delta varyantından da koruduğu biliniyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Dünya Sağlık Örgütü, SARS-CoV-2 ve varyantlarından korunmak için, iki doz aşısını olanların dahi maske takmasını öneriyor. Diğer yandan sosyal medyada paylaşılan iddiada ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (CDC), DSÖ’nün aksine, aşı süreci tamamlananların maske takmasına gerek kalmadığı ifade ettiği vurgulanıyor. 

teyittr cdc maske asi

CDC’e göre maske politikaları şartlara göre belirlenmeli

İddiaya kaynak olan sözler, CDC yetkilisi Dr. Rochelle Walensky’nin Today’e verdiği bir röportajdan alınmış. Programın sunucusu, DSÖ’nün aşı olanlara maske takmasını önerdiğini ve bu yüzden kafa karışıklığı yaşandığını belirtirken, CDC’nin tavsiyesini soruyor. Walensky cevabında, dünyanın sadece yüzde 15’inin aşılandığını ve DSÖ’nün küresel öneriler vermek zorunda olduğunu vurguluyor. CDC yetkilisi ABD’nin ise üç farklı aşıyla nüfusunun üçte ikisini aşıladığını, yani “şanslı” olduğunu belirttikten sonra, maske politikalarının ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişebileceğini aktarıyor. 

Walensky, aşılanmanın yüksek olduğu ABD’de ise iki doz aşılananların korunduğunu vurguluyor. Politikaların aşılanmamış nüfusu korumak için belirlendiğinin altını çizen CDC yetkilisi, maske kararlarının, ülke içinde de yerel ihtiyaçlara bakılarak verilmesi gerektiğini söylüyor. 

Walensky, resmi Twitter hesabında da röportajın ilgili kısmını retweet ederek, ‘aşıların Delta varyatından koruduğunu, ABD’de daha düşük aşılanma olan yerlerde vakaların artma ihtimalinin olduğuna, yerel maske politikalarının aşı olmayan kişileri korumak amacı taşıdığına’ dikkat çekmiş. Başka bir paylaşımında da aşılanmanın düşük olduğu bölgelerde maske politikalarının aşılanmayan kişileri korumak için önemli olduğunu vurgulamış.

teyittr cdc yetkilisi maske tweet

CDC yetkilisinin maske paylaşımı

Delta varyantı, Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin Hindistan'da tespit edilen bir mutasyonu. B.1.617.2 olarak da bilinen deltanın, virüsün orijinal halinden ve Britanya’da tanımlanan alfa varyantından daha kolay yayıldığı, hatta şimdiye kadarki en bulaşıcı varyant olduğu düşünülüyor. DSÖ yetkilisi bu nedenle tam aşılanmış kişileri de “güvenli davranmaya” davet etti. 

CDC'nin maske yönergesinde tam aşı olmayan ve 2 yaşın üzerindeki kişilerin kapalı halka açık mekanlarda maske takması gerektiği, genel olarak açık hava mekanlarda ise maske zorunluluğunun olmadığı belirtiliyor.

Tam aşı olan ve sağlık sorunu bulunmayanların ise işyeri yönergeleri, eyalet kuralları gibi yönetmeliklerin gerekleri hariç, hayatlarına maskesiz devam edebileceği belirtilmiş.