Çatışma görüntülerinin Karabağ’dan olduğu iddiası

Çatışma görüntülerinin Karabağ’dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Arma 3 isimli savaş oyununda A-10 Thunderbolt isimli aracın kullanıldığı bir videoya ait.

Görüntüler yeni değil, oyun videoları paylaşan bir kanal tarafından Ağustos ayında paylaşılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında çıkan çatışmaların ardından Karabağ’da çekildiği iddia edilen bir görüntü sosyal medyada yayıldı.

karabag arma 3 iddia

Görüntülere Rus aktivist Vladimir Solovyov’un programında da yer verildi.

Bir hava aracının dağlık alana ateş açması sonucu çıkan çatışmayı gösteren videonun Karabağ’da kaydedildiği iddia edildi. 

Görüntüler bir video oyunundan alınmış

Karabağ bölgesinde yaşanan çatışmalara ait olduğu iddiaları ile paylaşılan görüntüleri tersine görsel arama ile aradığımızda, oyun videoları paylaşılan bir YouTube kanalına geçen Ağustos ayında yüklendiğini görüyoruz. Video, Arma 3 isimli bir bilgisayar oyunundan alınmış ve A-10 Thunderbolt isimli hava aracının uçuşunu gösteriyor.

Oyuna bir eklenti ile gelen A-10 Thunderbolt'un özelliklerine Steam Community üzerinden ulaşılabiliyor. Bu uçağa “Warthog” ve “Hog” isimleri de verilmiş. 1970’li yıllarda üretilen uçak, II. Dünya Savaşı sırasında ABD tarafından kullanılan bir diğer uçak modeli P-47 Thunderbolt’a ithafen adlandırılmış ve oyuna da adapte edilmiş. ABD Hava Kuvvetleri için üretilen uçak, Azerbaycan ya da Ermenistan’da kullanılmıyor.

Rus aktivist ve sunucu Vladimir Solovyov’un da YouTube’da yayınladığı programında yer verdiği ve Yıldız Savaşları benzetmesi yaptığı görüntülerin, Karabağ ile bağlantısı bulunmuyor. Aynı araca ait benzer görüntülere de yine videoyu paylaşan YouTube kanalı aracılığıyla ulaşılabiliyor. Oyun ise ilgili platformlardan satın alınabiliyor.

Arma 3 oyunundan başka görüntüler daha önce de televizyonlarda gösterilmiş ve Teyit tarafından yanlışlanmıştı. Son dönemlerde paylaşılan başka bir iddia videosu da yine aynı oyundan alınmıştı.

Karabağ’da Azerbaycan ve Ermenistan arasında yıllardır süregelen çatışmalar geçtiğimiz ay yeniden alevlenmişti. Kriz ateşkese rağmen sürüyor.