Cansu Dere'ye ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı

Cansu Dere'ye ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

@CansuOficial ve @CansuDereNet Twitter hesapları Cansu Dere’ye ait değil.

Cansu Dere’nin kendi adına onaylı bir Twitter hesabı var fakat paylaşımlar yer almıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Cansu Dere’ye ait olduğu iddia edilen çeşitli Twitter hesaplarından atılan tweetler, zaman zaman sosyal medyada yaygınlık kazanıyor. Örneğin Dere'nin Emine Erdoğan’a yönelik “Eşinin maaşından yaptığı birikimlerle, hastane zinciri kuran Emine Hanım, milletçe birikim yapmayı öğrenmeliyiz dedi” diye bir tweet attığı iddia edilmişti. Yine Dere'ye ithaf edilen ve "Kağıt fiyatlarındaki artışı kitap okurken değil de, tuvalet kağıdı alırken fark eden bir toplumdan çok da fazla şey beklemeyin" tweeti de epey ilgi gördü.

cansu dere iddia tweet1

cansu dere iddia tweet2


Tweetler resmi hesaptan atılmamış

Sosyal medyada yayılan ekran görüntülerinde “CansuOficial” kullanıcı adıyla Cansu Dere tarafından 16 Ağustos’ta atıldığı iddia edilen tweet, oyuncunun gerçek hesabından atılmamış. Hesabın "bio" kısmında resmi hesap olmadığı belirtilmiş. Bu ifadeye göre hesap, bir hayran hesabı. Kağıt fiyatlarıyla ilgili tweeti paylaşan "CansuDereNet" hesabı da aynı şekilde parodi bir hesap.

cansuderenotofficial

cansu dere hesap pardodi

Bu hesapların sürekli olarak siyasi ve toplumsal konularda çeşitli paylaşımlar yaptığı da görülebiliyor. Hesabın gündeme ilişkin konularla ilgili attığı tweetler de ünlü oyuncuya ait oldukları yanılgısına neden olabiliyor.

Cansu Dere’nin resmi Twitter hesabının kullanıcı adı ise “OfficialDere” ve hesap mavi tike de sahip. Bu profilde ise hiçbir paylaşım bulunmuyor. Yani söz konusu tweet resmi hesap tarafından atılmamış.

cansu dere resmi twitter

Cansu Dere tarafından atıldığı iddia edilen Erdoğan hakkındaki tweet, 2018 yılından beri benzer şekilde farklı hesaplar tarafından paylaşılıyor.

Sosyal medya hesaplarında isim ve fotoğraf olarak neredeyse her şeyin kullanılabilmesi, kimi zaman ünlü isimleri zan altında bırakan paylaşımların yayılmasına yol açabiliyor. Daha önce Bergüzar Korel de benzer bir durum yaşamıştı. Ünlülerin isim ve fotoğraflarının kullanılarak kendilerine ait olmayan hesapların açılması, sosyal medya kullanıcılarının bu hesapları gerçek sanmasına neden olabiliyor. Bu hesaplardan yapılan paylaşımlar nedeniyle ünlülerin sosyal medyada hedef alındığı hatta bu tip hesaplarla dolandırıcılık bile yapıldığı biliniyor.