Canan Kaftancıoğlu'nun 1915'te yaşananlara ilişkin açıklamalarıyla ilgili iddia

Canan Kaftancıoğlu'nun 1915'te yaşananlara ilişkin açıklamalarıyla ilgili iddia

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Kaftancıoğlu’nun 17 Ocak 2018 tarihli konuşması kesilerek oluşturulmuş.

Kaftancıoğlu soykırım tartışmalarının büyük acıları görmezden geldiğini belirtiyor.

Kaftancıoğlu da videonun orijinalini yayınlayarak görüntünün montajlandığını vurguladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915’te yaşananlarla ilgili “soykırım” ifadesini kullanması, gündemin en öncelikli konularından. Biden’ın açıklamasının yankıları devam ederken sosyal medya ve haber sitelerinde ortaya atılan bir iddiaya göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bir konuşmasında “'Ermeni soykırımı yoktur’ diye tutturan da toplumu ve oradaki geçmişteki büyük acıyı –bakın açık söylüyorum- görmezden gelen bir zihniyettir” dedi.

kaftancioglu iddia gorsel

İddialara bir de video eşlik ediyordu.

Videoda atlama var

Video bu haliyle izlendiğinde Canan Kaftancıoğlu’nun haberlerdeki cümleleri sarf ettiği sonucuna varılabilir. Ancak videonun tam yedinci saniyesinde bir sıçrama görülüyor. Bu da videonun montajlanmış olabileceği ihtimalini akıllara getiriyor.

Açıklamaları arama motorlarında aradığımızda, görüntülerin 17 Ocak 2018 tarihinde İstanbul il başkanlığı devir teslim töreninde kaydedildiğini anlıyoruz. Kaftancıoğlu’nun giysisi de uyumlu

Kaftancıoğlu’nun konuşmasına devir teslim töreni sonrası yaptığı açıklamaların tamamına ise Facebook’taki çeşitli paylaşımlardan ve Evrensel’in bir haberinden ulaşılabiliyor

Kaftancıoğlu, 1915’te yaşananlardan videoda iki yerde bahsediyor. Bunlardan ilki konuşmanın 16.30’uncu dakikasında başlıyor. Kaftancıoğlu bu bölümde ekrana bir tweet yansıtıyor ve bunun kendine aitmiş gibi montajlandığını vurguladıktan sonra görüşlerini açıklıyor:

“Ben bu topraklarda yıllarca insan hakları mücadelesi vermiş, bu topraklarda yıllarca barışın önüne engel olmuş her türlü mücadelede bir takım yaşanmışlıkların bir takım acıların toplumun genelini ilgilendiren acıların çözülmesi için şunu hep söylemişimdir. Kimi sorunları kavramlar arasında sıkışarak çözemezsiniz. Kimi sorunları vardır ya da yoktur diyerek kavramlar üzerinden çözmeye çalışmak aslında tarihimizde, geçmişimizde yaşanan büyük acıların çözümleyemeyip göz göze bakmamızı, hem hal olmamızı ve birbirimizi anlamamızı engeller. İki gün sonra hala o kaldırımda yatıyor olacak Hrant’ın anmasına gideceğiz. Sevgili Hrant Dink’in dediği gibi bizim hep birlikte bu topraklarda yaşadığımız acıyı göz göze birbirimizi anlayarak, anlaşarak baktığımız sürece çözebiliriz. Yoksa iddia edildiği gibi soykırım vardır ya da yoktur demekle çözülecek bir mesele değildir. Ben de bunu dememişim zaten. Mücadele şeklim itibariyle de reddediyorum” 

Ardından parti programı ve tüzüğünün ötesinde hareket etmeyeceğini ifade ediyor; 2012 yılında yapılan soykırım yürüyüşüne, insan hakları mücadelecisi sıfatıyla katıldığını belirtiyor.

İddialarda yer alan konuşma, basın toplantısının soru cevap bölümünde 27. dakikada geçiyor. Bir gazeteci aynı konuyu tekrar gündeme getiriyor.

Şimdi ben biraz önce söyledim ama daha net şekilde açıklayayım size. Şimdi ben Türkiye’de geçmişte yaşanılan her türlü acıyı, büyük acı olarak tanımlarım. Bu büyük acının ne olduğuyla değil bu toplumu nasıl barıştıracağıyla ilgilenirim. Bu bir, ikincisi aynen Hrant’ın dediği gibi aynen benim de altına imza attığım gibi bu iş diaspora gücüyle Ermeni soykırımı vardır diye tutturan da yoktur diye tutturan da toplumu ve oradaki geçmişteki büyük acıyı görmezden gelen bir zihniyettir. Ben de diyorum ki kavramlara takılmayın arkadaşlar diyorum. Geçmişimize dönelim, göz göze gelelim, birbirimize halklar birbirine ne yaşattı önce hissedelim, sonra onarıcı adalet mekanizmalarımızla bunun çok değişik yöntemleri var. Hep birlikte tek vücut olalım diyorum. Bunu kavramlara sıkıştırmayı da yanlış buluyorum.” 

Kaftancıoğlu’nun konuşmasından “vardır diye tutturan da” kısmı atılmış ve açıklaması “Ermeni soykırımı yoktur diye tutturan da toplumu ve oradaki geçmişteki büyük acıyı görmezden gelen bir zihniyettir" diye verilmiş. Yani cümle manipülasyon yoluyla değiştirilmiş.

Nitekim Kaftancıoğlu da, konuşmanın ilgili kısmını kesintisiz yayınlayarak görüntünün montaj olduğunu belirtmiş.