Cami minaresindeki ışıkların montajla gökkuşağı renklerine dönüştürüldüğü iddiası

Cami minaresindeki ışıkların montajla gökkuşağı renklerine dönüştürüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla, bazı kullanıcılar tarafından Sakarya’daki Ağa Camii’nin minaresini aydınlatan ışıkların LGBTİ hareketini temsil eden gökkuşağı renklerinde olduğu iddia edildi.

Bunun ardından ise bazı kullanıcılar ışıkların tek renk olduğunu, montaj ile değiştirilerek gökkuşağı renklerine dönüştürüldüğünü iddia etti. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün gökkuşağı renklerinde ışıklandırılmasından sonra gündeme gelen bu iddia Twitter ve Facebook gibi platformlarda yaygınlık kazandı.

cami montaj

Ancak Ağa Camii’nin minaresinin ışıklarının montajla gökkuşağı renklerine dönüştürüldüğü iddiaları doğru değil.

Cami minaresinin ışıkları 3 yıldır gökkuşağı renginde

Minare yaklaşık 3 yıldır bu şekilde aydınlatılıyor. teyit.org’un ulaştığı Adapazarı Müftüsü, söz konusu caminin bir vakıf camii olduğunu ve ışıklarının son 3-4 yıldır bu şekilde yandığını belirtti. Olayın nereden kaynaklandığını anlamadığını ekleyen müftü, Ağa Camii’nin kandillerinin ışıklar değişene kadar yanmayacağını da açıkladı. teyit.org’un irtibat kurduğu yerel bir kaynağın caminin imamı ile yaptığı görüşme de müftünün açıklamalarını doğrular nitelikte.

Ayrıca bir kullanıcının 18 Ocak’ta Instagram’a yüklediği fotoğrafta caminin ışıklarının gökkuşağı renginde olduğunu görmek mümkün.cami minaresindeki isiklarin montajla gokkusagi renklerine donusturuldugu iddiasi

aga camii

Başka bir fotoğrafta da minaredeki gökkuşağı renklerini görmek mümkün.

aga camii 2