Çamburnu Tabiat Parkı projesi ve Sürmene'deki yangın arasında bir ilişki var mı?

Çamburnu Tabiat Parkı projesi ve Sürmene'deki yangın arasında bir ilişki var mı?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videoda inşaatların göründüğü alanla yanan alan aynı değil.

Videoda görünen alan, 2016 yılında Çamburnu Tabiat Parkı içerisinde inşaatına başlanan proje.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

7 Ocak’ta Trabzon Sürmene’de çıkan yangınla ilgili ortaya atılan bir diğer iddia ise, yangının çıktığı Çamburnu mevkii ile ilgili daha önce bir projenin hazırlandığı ve bunun hayata geçirilebilmesi için yangının çıkarıldığı iddiası.

sunum

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürü Akif Ümüzer, 7 Aralık'ta Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi’nde Çamburnu Tabiat Parkı’nın da anlatıldığı bir sunum yaptı.

trabzon dkmp

Sunumda, Çamburnu Tabiat Parkı projesi ile ilgili aşağıdaki örnek görseller kullanıldı.

sürmene_imar_plani_2

sürmene_imar_plani

Yapımı devam eden Tabiat Parkı projesi.

planlanan tesisler

7 Aralık’ta sunumu yapılan proje dökümanının “Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı” başlığı altındaki “Planlanan Yatırımlar” kısmında “15 adet Orman Köşkü, Kır Lokantası, Mescit, Yağmur Barınağı, üç adet Yöresel Ürün Satış Birimi, Giriş Kontrol Noktası ve 29 Adet Kamelya” yapılacağı, planlanan tesislerin ise kiracılar tarafından yapımına başlandığı belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: Karadeniz'de kışın yangın çıkmadığı iddiaları doğru değil

Projenin yapımına yangından önce başlanmış

Sosyal medyada yangınla ilişkilendirilen ve bu projenin yapımı için ormanın yakıldığı iddialarıyla paylaşılan proje, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Trabzon Şubesi’nden edinilen bilgiye göre, 2015 yılında kabul edildi. Yapımına ise 2016 yılında başlandı.

Bununla ilgili Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Trabzon Şubesi’nin resmi Facebook hesabından yaptığı açıklama ise şöyle:

Sürmene Çamburnu Mevkiinde çıkan yangın ile ilgili açıklama:

07.01.2017 Cumartesi gecesi Sürmene Çamburnu mevkiinde çıkan orman yangını 08.01.2017 Pazar günü 05:00’ te tamamen söndürülmüştür.

Bahse konu yangının bazı basın-yayın organlarında Çamburnu Tabiat Parkı sınırları içerisinde olduğu ifade edilmektedir. Ancak yangın Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı sınırlarına ulaşmadan söndürülmüş olup, tabiat parkı sınırlarında içerisinde yangın tahribatı olmamıştır. Haberlerde bahsi gecen yapı ve tesislerin yapıldığı alan Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla yangın DKMP tarafından alanda yapılan projenin gidişatını etkilememektedir.

Basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

Türkiye Ormancılar Derneği Trabzon Temsilcisi Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cantürk Gümüş de, yanan alanının Çamburnu Tabiat Parkı’nın güneyine doğru olduğunu, parkın sınırlarına çok yakın bir yerin yandığını, tabiat parkı ile aynı bitki örtüsüne sahip olduğunu belirtti.

camburnu milli parki

Çamburnu Tabiat Parkı’nda yapımına devam eden projenin bulunduğu alan.

yanan alan

Yangının çıktığı alan.

Yangının çıktığı alanın drone kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Yanan 20 dönümlük alanın akıbetinin ne olacağı ise takibe muhtaç.

Yanan alanın videosu

Yangından yaklaşık bir hafta sonra sosyal medyada paylaşılan bir video ile yangının çıktığı alanda daha önce bir inşaat başladığı iddia edildi.

Ancak videoda inşaatların göründüğü alanla yanan alan aynı değil. Videoyu çeken vatandaş Teyit'e yaptığı açıklamada, yolun sağ tarafında inşaat halinde yaklaşık 15 evin olduğunu, sol tarafındaki alanın ise yandığını belirtti. Yolun Çamburnu Tabiat Parkı’nın üst sınırı olduğunu belirten vatandaş, inşaatın Tabiat Parkı’nın içinde yer aldığını söyledi.

Söz konusu videoda görünen alan, yukarıda da bahsedilen 2016 yılında Çamburnu Tabiat Parkı içerisinde inşaatına başlanan proje.

Güncelleme: 17/01/2017

Yangından bir hafta sonra ortaya çıkan video eklendi. Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürü Akif Ümüzer tarafından KTÜ'de yapılan sunuma dair detaylar eklendi.