Büyük İstiklal Yürüyüşüne destek verdiği iddia edilen kuruluşlar

Büyük İstiklal Yürüyüşüne destek verdiği iddia edilen kuruluşlar

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Teyit’in ulaştığı kuruluşlar yürüyüşü desteklemediklerini söyledi.

Kurumların çoğu teker teker yürüyüşü desteklemediklerini de açıkladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bilgehan Bilge’nin paylaştığı iddiaya göre, Büyük İstiklal Yürüyüşü afişinde yer alan kuruluşlar yürüyüşü destekliyor.

fotograf bilgehan bilge yuruyus afisi


Afişte yer alan hiçbir kuruluş yürüyüşü desteklemiyor

İlk olarak Büyük Uyanış Hareketi’nin 21 Kasım’da sosyal medya hesabında paylaştığı afişte, desteklediği iddia edilen kuruluşların hiçbirinin yer almadığını görüyoruz. Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Büyük Uyanış Haraketi’ne mesaj attı. Henüz bir yanıt gelmedi.

buyuk istiklal yuruyusu afis

Teyit, yürüyüşe destek verip vermediklerini teyit etmek için afişte yer alan kuruluşlara ulaştı. 

Teyit’in telefon ve eposta yoluyla ulaştığı LÖSEV, AKUT, Tohum Otizm Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish), Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Engelliler Konfederasyonu, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed), TESK ve Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HipDer) yetkilileri, Büyük İstiklal Yürüyüşü ile ve Uluslararası Büyük Uyanış Derneği ile bağlantıları olmadığını belirtti. 

Ardından LÖSEV, ÇYDD, Tohum Otizm Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği (AGD), TEMA, Make a Wish, HayKonfed, TESK ve HipDer sosyal medya hesapları üzerinden logolarının çağrı afişinde bilgileri dışında kullanıldığını belirtti. Bazı kuruluşlar konu hakkında hukuki işlem başlatacaklarını söyledi.

Uluslararası Büyük Uyanış Derneği hakkında

İçişleri Bakanlığı’nın dernek sorgulama sisteminde Büyük Uyanış Derneği’ni arattığımızda, Büyük Uyanış Derneği ve Uluslararası Büyük Uyanış Derneği adında iki farklı dernek olduğunu görüyoruz.

fotograf dernek sorgulamasi

Büyük Uyanış Derneği, Zonguldak'ta hizmet veren kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ve derneğin logosu, yürüyüş afişindeki logoyla aynı değil. Sosyal medyada Büyük Uyanış Hareketi olarak yer bulan Uluslararası Büyük Uyanış Derneği ise 21 Kasım 2021’de kurulmuş ve logosu, afişteki logoyla uyumlu. Uluslararası Büyük Uyanış Derneği, aşı karşıtlığıyla biliniyor.

Uluslararası Büyük Uyanış Derneği, 24 Kasım 2021’de yaptığı açıklamada Büyük İstiklal Yürüyüşünü ertelediğini duyurdu.

Güncelleme: 26/11/2021

Engelliler Konfederasyonu'nun yanlış yazılan adı düzeltildi.