⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Bursa’da yaşayan Suriyelilerin bir atı kafasına vurarak öldürdüğü iddiası

Bursa’da yaşayan Suriyelilerin bir atı kafasına vurarak öldürdüğü iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir video ile Bursa’da yaşayan Suriyelilerin bir atı kafasına vurarak öldürdüğü iddia edildi.

bursa da suriyeli ati oldurdu iddiasi

Videoda atın kafasına vuran kişinin Bursa’da yaşayan bir Suriyeli olduğu iddiası doğru değil.

Video Şubat 2014’te internette dolaşıma girmiş, bunun üzerine Suudi Arabistan merkezli Al-Arabiya kanalında yayınlanan bir haberde videonun Suudi Arabistan’dan olduğu belirtilmişti:


Söz konusu programda spiker haberi sunarken şu ifadeleri kullanıyor:

“Sayın seyircilerimiz bu videoda kişinin biri insanlık dışı yolla ata vurarak öldürüyor. Video, sosyal medyada büyük tepki çekti. Sosyal medya kullanıcıları bu tarz suçlar işleyenler hakkında yasal işlemler uygulanmasını istediler. Diğer yandan Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı Hayvan Koruma Birimi Yardımcı Vekil Dr. Halid Fehid aracılığıyla bir açıklamada bulunmuştu: Yasalara göre hayvanlara karşı suç işleyip, suçu ispatlanan kişiler hakkında yasal işlemler uygulanıp 5 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanacak ve binle bir milyon riyal arası maddi cezalar kesilecek.”

Konu BBC Arapça servisinde 17 Şubat 2014 tarihinde “Trend” bölümünde de yer almış, Twitter kullanıcılarının 36 bin tweet içeren محاسبة_معذبي_الحصان# (Hayvana eziyet edenler cezalandırılsın) etiketiyle olaya tepki gösterdikleri belirtilmişti.

Söz konusu videonun sosyal medyada tepki çekmesinin ardından, atın kafasına vuran kişi olduğunu iddia eden bir YouTube kullanıcısı video paylaşarak, olayın daha önce yaşandığını ve atın kafasına vurmasının sebebinin onu evcilleştirmek olduğunu belirmişti.