Burger King’in üniversite yerleştirme sonuçları hakkında tweet attığı iddiası

Burger King’in üniversite yerleştirme sonuçları hakkında tweet attığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşım taklit bir hesaptan yapılmış.

Burger King resmi hesaplarından böyle bir açıklama yapmadı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Burger King Türkiye kullanıcı adıyla üniversite yerleştirme sonuçları hakkında yapılmış bir paylaşım, sosyal medyada hızla yayıldı ve Teyit’e de ihbar olarak gönderildi. Paylaşım, hiçbir programa yerleşemeyenlerin Burger King’de çalışabilecekleri imasını taşıyordu. Tweet birçok kullanıcıdan da tepki aldı. Konu Ekşi Sözlük'te de gündeme geldi.

burger king twitter universite iddia

Burger King’in resmi hesabı değil

Ancak tweetin sahibi olan hesabın profilini incelediğimizde, taklit bir hesap olduğunu, paylaşımın ardından da kullanıcı adını değiştirdiğini görüyoruz

Tweetin atıldığı profilin, gerçekliğini teyit eden mavi tiki de yok; paylaşımın yapıldığı andaki kullanıcı adı da “Burgerkimgtr” imiş. Bu isim sonrasında “karabasfb” olarak değiştirilmiş. Ancak bu değişim yapılana kadar gönderi binlerce kişi tarafından gerçek sanıldı. 

burger tweet karabas fb universite iddia

Resmi hesabın kullanıcı adı farklı

Burger King Türkiye’nin mavi tikli resmi bir Twitter hesabı var. Bu hesapta benzer bir tweet atılmadığını ve kullanıcı adının “BurgerKingTR” olduğunu görüyoruz. Burger King Türkiye'nin resmi hesabından şu ana kadar konuya ilişkin bir açıklama da yapılmadı. 

Twitter’da görünen isim ve kullanıcı adı değiştirilebiliyor. Bu da taklit paylaşımların kolayca yayılmasına neden olabiliyor. Teyit Twitter’da sahte hesapları ayırt etme yöntemleri isimli içeriğiyle, bot veya parodi hesapları ayırt etmenin yollarını anlatmıştı.