Bülent Arınç’ın görüldüğü fotoğrafın Fethullah Gülen’in evinde çekildiği iddiası

Bülent Arınç’ın görüldüğü fotoğrafın Fethullah Gülen’in evinde çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Bülent Arınç’ın olduğu fotoğrafa Amerika Diyanet Merkezi’nin sitesinden ulaşılıyor.

Arınç, 7 Nisan 2011’de Türk Amerikan Toplum Merkezi’ni ziyaret etmiş.

Arkasında yer alan bina da merkeze ait.

Fethullah Gülen’in evinin bulunduğu alandaki binalar çift katlı, Arınç’ın fotoğrafındaki bina ise tek.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki bir gönderide, eski meclis başkanı ve başbakan yardımcısı Bülent Arınç’a ait fotoğrafın Fethullah Gülen’in evinde çekildiği iddia edildi. 

bulent arinc fethullah gulen iddiasi

Fotoğraf 2011 yılında Türk Amerikan Toplum Merkezi’ne yapılan ziyaretten 

Bülent Arınç ve eski ABD büyükelçisi Namık Tan’ın birlikte görüldüğü fotoğrafa, tersine görsel arama yapılarak bakıldığında, Amerika Diyanet Merkezi’nin (Diyanet Center of America) sitesinde çıkan bir sonuca ulaşılıyor. Sitedeki bilgilere göre fotoğraflar, 7 Nisan 2011 tarihinde, Türk Amerikan Toplum Merkezi’ni (Turkish American Community Center) ziyaretleri sırasında çekilmiş. Arınç’ın o güne ait başka açılardan çekilmiş fotoğrafları da var. 

Amerika Diyanet Merkezi, Türklere ve ABD’de yaşayan Müslümanlara dini ve sosyal hizmetler sunmayı amaçlayan bir kuruluş. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından destekleniyor. Diyanet merkezinin ticari adı da, 1993’te Lanham’da yerel Türk topluluğu tarafından kurulan Türk Amerikan Toplum Merkezi olarak biliniyor. 

ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Amerika Diyanet Merkezi’nin resmi açılışı Nisan 2016’da eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış

Amerika Diyanet Merkezi’ni birçok siyasi ziyaret ediyor

Amerika Diyanet Merkezi’ni ziyaret eden tek siyasi Bülent Arınç değil, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın gibi isimler de ziyaret edenler arasında. 2016 Ekim ayında eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da merkezi gezen isimlerden

Daha önceki yıllarda merkezin inşaat projesi tamamlanmadığı için ziyaretler ve etkinlikler Bülent Arınç’ın fotoğrafında da yer alan tek katlı binada yapılıyormuş. 2011 yılında merkezde yapılan Ramazan Bayramı etkinliğinde de aynı bina önünde insanlar olduğunu görmek mümkün

amerikan diyanet merkezi 2011 gorseli

2011 yılında yapılan Ramazan Bayramı etkinliğinden bir fotoğraf

Ayrıca fotoğrafta bir inşaat projesi maketi de görülüyor. Bu maket, Bülent Arınç’ın ziyareti sırasında çekilen fotoğraflarda da var. 

bulent arinc tacc ziyareti maket

Arınç’ın ziyareti sırasında görülen maket

Proje maketi de Erdoğan’ın açılışını yaptığı Amerikan Diyanet Merkezi’ni de kapsayan kompleksin cami, hamam, okul, misafirhane gibi bölümlerini gösteriyor.

diyanet center maps karsilastirmalari

Amerika Diyanet Merkezi’nin konumu ve proje maketinin karşılaştırması

Gülen’in yaşadığı yerdeki binalar çift katlı

Fethullah Gülen’in Pensilvanya’daki evinin kuşbakışı görüntülerine baktığımızda Amerika Diyanet Merkezi’ndekinden farklı binalar olduğunu görüyoruz. Gülen’e ait kompleksteki küçük binalar iddia görselindeki gibi tek katlı değil, iki katlı. 

fethullah gulenin evinden goruntuler

gulenin evi kusbakisi