Buket Aydın'ın patronunun kredi kartını kullandığını açıkladığı iddiası

Buket Aydın'ın patronunun kredi kartını kullandığını açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Buket Aydın'ın açıklamasının tamamında kendisinden bahsetmediği anlaşılıyor.

Aydın programda “bazı medya profesyonellerinin patronlarının kredi kartlarıyla geçindiğini, gezdiğini” ileri sürüyor.

Sedat Peker’in Demirören iddialarıyla gündeme gelen haber sunucusu Buket Aydın’ın katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklama sosyal medyada dolaşıma sokuldu. Programdan sunulan kesit ile Aydın’ın, patronunun kredi kartını kullandığını açıkladığı iddia ediliyor.

buket aydin patron kredi karti aciklama iddiasi

Aydın kendinden bahsetmiyor

Dolaşıma sokulan iddia videonun tamamını izlediğimizde Buket Aydın’ın kendisinden bahsetmediği anlaşılıyor. Aydın, Okan Bayülgen ile Uykusuzlar Kulübü adlı programa Ekim 2021’de katılmış. Yani program güncel de değil.

Programın 13. dakikasından sonra Okan Bayülgen Türkiye’de gazetecilerin, haber sunucularının magazin konusu olmasına gösterilen tepkiye dünyadaki durumla karşılaştırarak değiniyor. Aydın da bu noktada “bazı medya profesyonellerinin patronlarının kredi kartlarıyla geçindiğini, gezdiğini” ileri sürüyor. 

İlgili kısımdaki diyaloglar şöyle:

Okan Bayülgen: Dünyada haber servislerinde çalışanlar, muhabirinden anchormanine kadar özel yaşamlarında çok dikkatli, formel, olması gerektiği gibi insanlar mı? Sosyal medya kanallarından dolayı ben onların dans ettiklerini köpeklerini dolaştırdıklarını, yeni aşklarıyla neler yaptıklarını, hatta Avustralyalı bir haber merkezinde partnerler sürekli dans ediyor haber stüdyosunda. Ve bunu Instagram’da paylaşıyorlar, milyonlarca kişi izliyor. Ama sonra haber bülteni başlıyor ve çok ciddiler. Yani bizimkilerin de hiç magazin hayatı olmayacak mı? Halbuki magazin kameralarının takip etmediği insanlar, haberciler kendileri bu magazini yapıyorlar. Ne diyorsun? Belki yeni dünya böyle.
Buket Aydın:
Böyle, bir de eskiye baktığım zaman, kendileri sütten çıkmış ak kaşık gibi davrananların kapalı kapılar ardında neler yaptığını inşallah ilerde bir gün bir kitap yazar anlatırız. 
Okan Bayülgen:
Kapalı kapılar ardında ne yapıyorlar? Seks mi yapıyorlar.
Buket Aydın:
Ondan bahsetmiyorum.
Okan Bayülgen:
Ben kapalı kapılar ardında olunca seks diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum? Safım belki de ondan. Ne yapılır başka kapalı kapılar ardında?
Buket Aydın:
Madem birilerini dahil ediyoruz, Hande (Sarıoğlu) burada mutlaka senin de başına benim anlatmaya çalıştığım şeyler gelmiştir. Bunların tacizcisi var. Bunların gizli gizli yurtdışında toplanıp oraya buraya gidenleri var. Yurtdışında bilmedikleri kulüp yoktur. 
Okan Bayülgen:
Ne kulüplerine gidiyorlar?
Buket Aydın:
Normal bir kulübe gitsin. Ama burada gelip evde oturunca, ne kadar mazbut bir yaşantım var diyorlar. Patronlarının kredi kartlarıyla 7/24 geçinip, orada burda geziyorlar.
Okan Bayülgen:
Patronların kredi kartıyla kulübe mi gidiyorlar?
Buket Aydın:
Ne kulübüne giderse gitsin.
Okan Bayülgen:
Ne kulübüne gidiyor, ben de gideceğim o kulübe, merak ediyorum. Ben haberci değilim.
Buket Aydın:
Sana patron kredi kartını vermiyor. Sen kendi kartınla git. 
Okan Bayülgen:
Hakikaten mi patron kredi kartını veriyor? Ben televizyondan dünyanın parasını kazandım. Bir patronda bana kredi kartını vermedi.
Buket Aydın:
İşte sana vermiyor.

Yani Buket Aydın kendisinin patronlarla olan ilişkisinden ya da onların kredi kartlarını kullandığından bahsetmiyor. Başkaları üzerinden bu iddiayı dile getiriyor. 

Tanınmış kişilerin zaman zaman sözleri, açıklamaları bağlamından koparılarak ya da çarpıtılarak sunulabiliyor. Burada Buket Aydın’ın açıklaması farklı iddialarla birlikte gündeme getirilerek başka bir bağlamda, sözleri kesilerek, eksik verilerek sunulmuş. Bu da Aydın’ın hedef alınmasına neden oluyor.

Daha önce de benzer şekilde tanınmış kişilerin sözlerinin bağlamdan koparıldığına ya da uydurma sözlerle hedef alındığına rastlamıştık.