Britanya’da Covid-19 pozitif olan herkese 500 sterlin ödeneceği iddiası

Britanya’da Covid-19 pozitif olan herkese 500 sterlin ödeneceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Britanya, Covid-19 testi pozitif olduğu için kendini izole eden, düşük gelirli ve evden çalışamayacak durumdakilere 500 sterlin yardım sağlıyor.

Britanya'da 2020 Eylül ayından beri Covid-19 pozitif olanların kendini izole etmeleri zorunlu.

Hükümet, “Covid-19 testi pozitif herkese 500 sterlin yardım yapılacağı” iddiasını reddederek, birden fazla yardım seçeneğini gözden geçirdiklerini söyledi.

25 Ocak 2021 tarihinde yapılan açıklamada, yardımın belirli kriterlere sahip kişilere verildiği vurgulanıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan paylaşımlarda Britanya’da hükümetin Covid-19 pozitif olan herkese 500 sterlin ödeyeceği iddia edildi.

analiz britanyada covid 19 pozitif olan herkese 500 sterlin odenecegi iddiasi iddia gorsel

Mali yardım belirli kriterlere göre veriliyor

Öncelikle iddianın doğru olup olmadığını anlamak için Britanya devletinin resmi internet sayfalarında Covid-19 ile ilgili verilen yardımları inceliyoruz. İddiaların yayılmasından birkaç gün sonra 25 Ocak 2021 tarihinde, Britanya'nın pandemi döneminde iş ve maliye desteği kapsamında yeni bir açıklama yayınladığını görüyoruz

Açıklamada bu 500 sterlinin Test ve Takip Ödeme Desteği altında belirli kriterlere sahip kişilere verildiği vurgulanıyor. Ülkede 28 Eylül 2020 tarihinde, koronavirüs testi pozitif çıkanların kendilerini izole etmeleri yasayla zorunlu hale getirilmişti. Yükümlülüğün beraberinde, kendini izole ederken çalışamayacak durumda olan ve düşük gelirli kişilere 500 sterlin yardımı da sağlanmaya başlandı.

Yani 25 Ocak 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre mali yardım, Covid-19 pozitif olan ve belli kriterlere sahip kişilere sağlanmakta.

İddiaların kaynağı The Guardian’ın haberi olabilir

Gündeme gelen konunun kaynağı araştırıldığında The Guardian ekibinin iddiaların yayıldığı tarihte yayınladığı bir haberi görüyoruz. Haber, Britanya bakanlarının üzerine çalıştığı ve medyaya sızdırılan bir politika belgesindeki Covid-19 ile ilgili yardım önerilerini anlatıyor. Sağlık Bakanı Matt Hancock’un üzerinde çalıştığı politika belgesinde, bakanlık için yapılan anketlere de yer verilmiş. Sonuçlarda, Covid-19 testi pozitif olan dört kişiden sadece birinin izolasyon kurallarına uyduğu ve semptom taşıyanların sadece yüzde 17’sinin teste başvurduğu belirtiliyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak hazırlanan belgede, Guardian ekibi bakanların yardım paketi için dört farklı seçeneği tartıştığı ve bunlardan birinin “Covid-19 testi pozitif çıkan herkese 500 sterlin ödensin” önerisi olduğu vurgulanıyor. Diğer önerilerde bu miktarın test sonucu pozitif olan ancak evden çalışmaya müsait olmayanlara, yıllık geliri 26 bin 495 sterlinden az olanlara veya bütçe hesaplı yardım, var olan yardım paketine devam etmek ve isteğe bağlı başvuruyu önemli ölçüde genişletmek olarak özetleniyor. 

Konu medyada gündeme gelince, Çevre Bakanı George Eustice konuyla ilgili açıklama yaptı ve “koronavirüse yakalanan biriyle yakın temasta bulunan veya test sonucu pozitif olan kişilere evde kalması söylendiğinde, bu durumun bazı insanlar için finansal zorluk teşkil ettiğinin” altını çizdi. Bu nedenle ihtiyacı olanlara 500 sterlin yardımın zaten yapıldığına değiniyor.

Gazetecinin öneri onaylanırsa paketin haftada 2 milyar dolara mal olacağını söylemesinin ardından ise Eustice, hükümetin henüz bu yönde bir karar vermediğini, pandeminin dinamik ve hızlı değişen bir özelliğe sahip olduğunu vurgulayarak her zaman birden çok politikayı gözden geçirdiklerini söylüyor.

İddiaların ardından 25 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan açıklamada da bu yönde bir karar alındığı görülmüyor

Türkçedeki bazı haberler BBC Türkçe’yi kaynak gösterse de, Britanya hükümeti sözcüsünün iddiaları yalanlamasının ardından BBC haberini yenileyerek iddiaların reddedildiğini vurgulamış.