Britanya’da aynı evde yaşamayanlara seks yasağı geldiği iddiası

Britanya’da aynı evde yaşamayanlara seks yasağı geldiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Britanya hükümeti aynı evde yaşamayanların cinsel ilişkiye girmelerini yasaklamadı.

“The Health Protection” yasasında ayrı evlerde yaşayanların aynı iç mekanda buluşup fiziki mesafelerini kaybetmelerini engellemek için düzenlemeler yapılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Tv100, T24,Kıbrıs Postası'nın yanı sıra Independent, Forbes gibi yabancı kaynaklarda “seks yasağı” başlığı ile haberleştirilen bir iddiaya göre, Britanya’da aynı evde yaşamayan kişilerin cinsel ilişkiye girmesi yasaklandı. İddiaya göre Britanya hükümeti aynı evde yaşamayanların cinsel ilişkiye girmesini “yasa dışı” olarak kabul edeceğini açıkladı.

iddia foto min

Ancak iddia doğru değil. Britanya hükümeti böyle bir yasak getirmedi. Karantina önlemlerini düzenleyen mevcut yasaya eklenen maddelerde, cinsel ilişkiyle ilgili bir hüküm yer almıyor. 

Konu seks değil, fiziki mesafe

Ülkede Covid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan “The Health Protection” yasasına 1 Haziran 2020’den sonra geçerli olmak üzere eklemeler yapıldığı doğru. Bu ek maddelerle, pandemi dönemine has bazı kısıtlamalar getirildi. Bu eklemelerden iddia ile ilgili olanı, 3/a maddesi.

22 min

Ancak bu bölümde cinsel ilişki ile ilgili bir ifade yok. İlgili kısıtlama “İki veya daha fazla kişinin birbirleriyle aynı evde sosyal etkileşime girmeleri yahut başka herhangi bir faaliyette bulunmaları” diye çevrilebilir. 

Düzenleme maddeleri, ayrı evlerde yaşayan iki veya daha fazla kişinin, aynı iç mekanda buluşup fiziki mesafelerini kaybetmelerini engellemek için eklenmiş. Yani Covid-19 döneminde, normalde farklı evlerde yaşayanların, aynı evde buluşması genel olarak yasaklanıyor. Yasa cinsel ilişkiye girip girmemeleriyle ilgilenmiyor. 

Dışarıda evet, içeride hayır

Salgına karşı dünyada birçok hükümet benzer fiziki mesafe kuralları uygulamaya başladı. Britanya hükümetinin resmi Twitter sayfasında da, iki metre mesafeyi korumanın önemine dönük paylaşımlar yapıldı. Bu mesafeyi korumak şartıyla, dış mekanlarda altı kişinin bir araya gelmesinde yasal bir mahsur yok. Yetkililer de insanları evde buluşmamaya özendiriyor.

prime minister tweet min

Sonuç olarak Britanya hükümeti aynı evde yaşamayanların cinsel ilişkiye girmelerini yasaklamadı, ilgili kuralların amacı fiziki mesafe ilkesine uyulmasını yasal güvence altına almak. Ayrıca uygulama sadece pandemi dönemini kapsıyor. İddiayı yanlış bilginin en yaygın yedi türünden bağlamdan koparma olarak nitelendirebiliriz.