Brezilya'da polisin bir zanlının tutuklanması için reşit olmasını beklediği iddiası

Brezilya'da polisin bir zanlının tutuklanması için reşit olmasını beklediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Brezilya polisi zanlıyı tutuklamak için 18 yaşını beklememiş.

Kişinin 18 yaşında olduğu tutuklandığı sırada anlaşılmış.

Polis merkezinde yaşanan olay hakkında soruşturma açılmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoya göre, Brezilya polisi yasalar gereği 18 yaşından küçük kimseyi tutuklayamadığından, "azılı bir hırsızın" 18 yaşına girmesini bekledi ve zanlıyı doğum günü partisi yaparak tutukladı. İnternette viral olan videoda polislerin alkışları altında zanlının kola ve pasta tükettiği görülebiliyor. 

brezilya polis

Kişinin yaş günü olduğu tutuklama sırasında ortaya çıkmış

Bahsi geçen olay Brezilya’nın Rio Grande do Norte eyaletindeki Macau şehrinde 5 Haziran tarihinde yaşanmış. Brezilya basınında konu hakkında yer alan haberler tarandığında Paulo Rodrigues adlı vatandaşın otomobil teybi hırsızlığı şüphesiyle tutuklandığı ifade ediliyor.  

Daha sonra şüphelinin işlemlerinin yapılması için polis merkezine gidildiği ve Paulo Rodrigues’in 18 yaşına bastığının böyle anlaşıldığı belirtiliyor. Bunun üzerine polis zanlıya kola ve pasta alarak minik bir doğum günü partisi düzenlemiş. Tartışmalara konu olan videonun tamamı izlendiğinde Rodrigues’in pastasından annesine ikram ettiği de görülüyor.

Novonoticias isimli internet sitesinde polis merkezinde doğum günü kutlanan Rodrigues’in üstünden çıkan araç ve aletlerin fotoğrafı da yer alıyor. Habere göre kutlamanın ardından zanlıya hırsızlık suçundan para cezası verilmiş.

dogum gunu polis

Yani Brezilya polisi kişiyi tutuklamak için 18 yaşını beklememiş. Rodrigues'in 18. yaş gün olduğu tutuklandığı sırada anlaşılmış.

Olayın tartışma yaratmasının ardından polis yetkilileri konu hakkında soruşturma açılacağını açıklamış. Brezilya Medeni Kanunu’na göre 18 yaşından küçüklerin benzer suç ve eylemleri, Estatuto da Criança e do Adolescente (ECA) adlı çocuk kanunu hükümlerine göre değerlendiriliyor