Bozuk asfalt yol görüntülerinin İstanbul'dan olduğu iddiası

Bozuk asfalt yol görüntülerinin İstanbul'dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Çin’in Guangdong bölgesinde çekilmiş ve güncel değil.

Videodaki toplu taşıma araçları ve tabelalardan lokasyonu bulmak mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Araçların asfalt yoldaki su dolu çukurlara düştüğü görüntülerin İstanbul’dan olduğu iddia edildi.

asfalt yol istanbul iddiasi

Görüntüler Çin’den

İddia konusu videonun kaynağına ulaşmamız için, öncelikle videonun üzerinde bulunan yazıları inceliyoruz. En alt katmanda “小强兄弟 123” karakterlerinin yer aldığı görülüyor. Bu ifadeyi arattığımızda Bilibili isimli Çin video platformu üzerinde aynı ismi taşıyan bir profile erişiyoruz.

Kanalda çukurlara düşen arabalara ait çeşitli videolar var. İddialara konu olan videodaki lokasyona ait çeşitli görüntülere de buradan ulaşıyoruz. Profil, aynı bölgeden çeşitli zamanlarda birçok video paylaşmış. İddialara konu olan videodaki görüntüleri de, parça parça bu videolarda bulmak mümkün. Asıl video ise 15 Temmuz 2020 tarihinde paylaşılmış.

Daha kaliteli haline ulaştığımız video sayesinde, görüntülerdeki detayları incelemek daha kolay hale geliyor. Arka plandaki binalarda bulunan tabelaların hiçbiri Türkçe değil.

cin yesil taksisi

Tabelaların Türkçe olmadığı görülebiliyor.

Görüntülerin İstanbul’dan olup olmadığını anlamamıza yarayacak bir başka ipucu ise, toplu taşıma araçları.

Video boyunca çeşitli otobüsler ve bir adet taksi çukurlu yoldan geçiyor. Bu araçlar genellikle bölgelere özel tasarımlara sahip oldukları için, lokasyon konusunda ipucu verebilirler. Örneğin videoda geçen bir taksinin yeşil ve gri renkte olduğu görülebiliyor. Türkiye’de ise taksiler sarı. Çin’in Guangzhou bölgesinde ise taksilerin tıpkı videodaki gibi gri ve yeşil renkleri var. Videoda görülen otobüsün de bu bölgeden olduğunu doğrulamak mümkün.

asfalt yol cin taksicin yesil taksisi

Videodaki taksi ile bölgedeki taksi.

cin otobus asfaltcin asfalt otobus

Videodaki otobüs ile bölgedeki otobüs.

Bilibili üzerinde aynı lokasyondan paylaşılan başka bir videoda görüntülerin Guangdong’da çekildiği söylenmiş. Guangdong da tıpkı toplu taşıma araçlarından tespit ettiğimiz gibi Guangzhou bölgesinde. Video ise Shijing Meydanı adı verilen yerde çekilmiş. Buraya Çin kaynaklı platform Baidu üzerinden ulaşmak mümkün. Google Maps bu bölgeyi görüntülenemediği için sokak görüntülerine yalnızca Baidu üzerinden ulaşılabiliyor. Haritalarda karşımıza çıkan görüntüler, videodaki ayrıntılarla uyum sağlıyor. Binaya ait daha net görsellere ise arama motorlarından ulaşmak mümkün. Yani video Çin’in Guangzhou bölgesindeki Guangdong’un Shijing Meydanı’nda çekilmiş.

cin haritalar

Baidu harita görüntüsü.

shijing meydani cin

Bölgenin yukarıdan çekilen görüntüsü.

Aynı bölgede çekilen videolar daha önce de başka ülkelerdeki şehirlere atfedilmiş ve çeşitli doğrulama platformları bu iddiaları yanlışlamışlardı.