Borçka’da yapılan belediye anonsu videosunun gerçek olduğu iddiası

Borçka’da yapılan belediye anonsu videosunun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Christopher Nolan’ın çekimleri devam eden bir filmi yok.

Borçka Belediyesi böyle bir duyuru yapmadı.

Video mizah amacıyla çekilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Borçka Belediyesi’nin yaptığı iddia edilen bir anons gündem oldu. İddiaya göre Borçka Belediyesi, Christopher Nolan’ın çektiği film nedeniyle halkı silah seslerine aldırmamaya ve havadaki drone kameraya ateş etmemeye çağırıyordu. Peki bu komik duyuru gerçek miydi?

Christopher Nolan’ın çekimleri devam eden bir filmi yok

Aralık 2021 itibariyle Christopher Nolan’ın çekimleri devam eden herhangi bir filmi yok. Sanılanın aksine Oppenheimer'ın çekimleri 2022’de başlayacak. Film hakkında medyaya yansıyan bilgiler arasında, çekimlerin Artvin’de veya Türkiye’de yapılacağı da yer almıyor. Filmin 2023’de vizyona girmesi bekleniyor. Nolan en son 2020’de vizyona giren Tenet filminin yönetmenliğini yaptı.

fotograf oppenheimer

Belediye böyle bir duyuru yapmadı

Videoyu ilk olarak paylaşan Uğur Dayal, TikTok’ta mizah içerikli paylaşımlar yapıyor. YouTube’da da müzik ve eğlence kanalı var. Dayal’ın uçakta çektiği mizah içerikli anons paylaşımı da, sosyal medya hesaplarında görülüyor.

Teyit'in ulaştığı Uğur Dayal, videonun kendisine ait bir kurgu olduğunu söyledi.

Borçka Belediyesi bu paylaşıma “Esprili bir çalışma olmuş, ancak kentimizde her gün bundan daha komik ve gerçek olaylar yaşanıyor” yanıtını vererek videonun kurgu olduğunu vurguladı.

Teyit’in de ulaştığı Borçka Belediyesi yetkilileri belediyenin böyle bir anons yapmadığını, videonun mizah içeriği olduğunu söyledi. Ayrıca Borçka’da çekimi devam eden başka bir film de yok.

Umut Vakfı’nın hazırladığı silahlı şiddet haritasına göre, ateşli silahların neden olduğu şiddet olayları açısından Türkiye’nin en sakin şehri Borçka’nın bağlı olduğu Artvin. 

Güncelleme: 20/12/2021

Uğur Dayal'ın görüşü eklendi.