Boğazda karaya çarpan geminin mürettebatının kazadan önce AK Partililerle görüştüğü iddiası

Boğazda karaya çarpan geminin mürettebatının kazadan önce AK Partililerle görüştüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 18 Ekim 2019 tarihinde bir denizcilik blogunun haberi için çekilmiş.

Paylaşımı yapan hesap da, parodi tweetleri ile dikkati çekiyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Twitter’da hızla yaygınlaşan bir paylaşımda, Rumeli Hisarı’nda kıyıya çarpan Songa Iridium adlı geminin mürettebatının, kazadan bir gün önce Polenezköy’de AK Parti yetkilileriyle görüştüğü iddia edildi. İddia, “Ekrem İmamoğlu - İstanbul Büyükşehir Parodi” hesabından paylaşıldı ve 11 binden fazla beğeni aldı. Hesabın parodi olduğu adında da yer almasına rağmen, paylaşıma yapılan yorumlarda iddianın gerçek sanıldığı anlaşılabiliyor. 

songa iridium akp gorusme iddia

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 18 Ekim 2019 tarihinde bir denizcilik blogunun haberi için çekilmiş. Paylaşımı yapan hesap da, parodi tweetleri ile dikkati çekiyor. 

Fotoğraf geminin tanıtımı için çekilmiş 

Songa Iridium adlı geminin işletmecisi Nordic Hamburg Shipmanagement adlı bir şirket. Bu şirketin resmi Facebook sayfasından, Songa Iridium’un boğaz geçişlerine dair paylaşımlarına ulaşılabiliyor. 25’ten fazla gemi işleten Hamburg merkezli firmanın, Ukrayna’nın Odesa, Filipinler’in Manila ve Çin’in Hong Kong şehirlerinde de şubeleri var. 

Fotoğrafın orijinaline ise Martide isimli bir blogda yayınlanmış, Songa Iridium’da bir haftanın nasıl geçtiğini anlatan bir yazıdan ulaşıyoruz. Denizcilik sektöründe istihdam ve mürettebat yönetimi çözümleri ile şirket haberlerinin yer aldığı bir blog olan Martide’de birçok firmayla ilgili benzer blog yazıları yer alıyor. Blogdaki ilgili içerikte de, geminin Almanya merkezli Nordic Hamburg Shipmanagement tarafından yönetildiği belirtiliyor

songa iridium akp gorusme4 1

Fotoğraf, seferin gün gün anlatıldığı blog yazısının başında yer alıyor ve gemi hareket etmeden önce Odesa’da gemi mürettebatı ile blog yazarını birlikte gösteriyor. Blogun ilerleyen paragraflarında geminin İstanbul boğazını geçişi de anlatılıyor; ancak bu fotoğraf İstanbul’dan değil. 

songa iridium akp gorusme gem

İddia konusu fotoğrafın hemen ardından da geminin kalktığı Odesa limanından başka bir fotoğraf görüyoruz. 

songa iridium akp gorusme3

Blogun Twitter hesabı @martide_jobs’un 9 Aralık’ta yaptığı paylaşımda da aynı fotoğrafa ulaşılabiliyor. 

songa iridium akp gorusmesi

Paylaşımı yapan hesap parodi 

Bu arada iddiayı ortaya atan hesabın paylaşımının mizah amaçlı olduğunu da, hem hesabın adı, hem de ilgili paylaşım altına yapılan bazı yorumlardan anlayabiliyoruz. 

songa iridium akp gorusme6

songa iridium akp gorusme5

Hesabın eski tarihli paylaşımları incelendiğinde de mizah amaçlı benzer paylaşımlar yapıldığıgörülüyor

Fotoğraftaki kişiler AK Parti İstanbul il yönetiminde değil

İddia konusu görselde yer alan kişiler, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri de değiller. AK Parti İstanbul il yönetiminde 35 kişi var. Bu 35 üyenin fotoğraflarını tek tek iddia konusu görselle kıyasladığımızda, hiçbir eşleşme bulamıyoruz. 

songa iridium akp gorusme2 e1577730267280

İddiada yer alan ifadelerden biri de görüşmenin Polonezköy sahilinde gerçekleştiği. Ancak İstanbul Beykoz’daki Polonezköy’ün denize kıyısı yok

Sonuç olarak, Songa Iridium gemisi mürettebatının kazadan bir gün önce AK Partililerle görüştüğü iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin yedi türünden “parodi” ve “uydurma”ya giriyor. 

SON GÜNCELLEME:

Kaynak blogun tarihi güncellendi. (31 Aralık 2019 /12.28)