Bitlis'teki cami minaresine AK Parti'nin seçim afişi asıldığı iddiası

Bitlis'teki cami minaresine AK Parti'nin seçim afişi asıldığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, AK Parti’nin seçim afişinin asıldığı bir cami minaresini gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta üzerinde, “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker bu ilahi ordu dinimi bekler” yazan bir pankartın minarede asılı olduğu görülebiliyor.

Kaç Saat Oldu isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından beğenildi.

Söz konusu fotoğraf Cumhuriyet, T24, Yeniçağ, ABC Gazetesi ve Sendika.org gibi haber siteler tarafından da haberleştirildi.

ak parti bitlis miting binali

Fotoğraf, AK Parti’nin 8 Haziran 2018’deki Bitlis mitinginden

Fotoğrafın AK Parti’nin seçim pankartının asılı olduğu bir cami minaresini gösterdiği iddiası doğru. Fotoğraf, 8 Haziran 2018’de Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Bitlis’te gerçekleştirilen miting sırasında çekilmiş.

Seçim hazırlıkları kapsamında Bitlis’teki mitingin şehirde bulunan Ulu Camii meydanında gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Google Maps yardımıyla söz konusu minare incelendiğinde minarenin Ulu Camii’ye ait olduğunu söylemek mümkün.

bitlis miting 1024x1024

AK Parti Bitlis Gençlik Kolları tarafından Facebook’a yüklenen bir fotoğrafta da Ulu Camii’deki pankarta rastlanabiliyor.

akp bitlis miting

Buna ek olarak başka kullanıcılar tarafından da Bitlis’teki mitinge ait fotoğrafların Facebook’a yüklendiği görülebiliyor. Fotoğraflar incelendiğinde minareye asılan söz konusu pankartı net olarak görmek mümkün.

binali bitlis miting

bitlis minare

Son olarak, Binali Yıldırım Fan isimli kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen mitingin yarım saatlik görüntüsüne ulaşılabiliyor. Görüntülerde, Ulu Camii minaresine asılan pankartı yaklaşık 5 saniye boyunca izlemek mümkün.