Birbirine sarılan yaşlı çift fotoğrafının Marmaray Üsküdar durağından olduğu iddiası

Birbirine sarılan yaşlı çift fotoğrafının Marmaray Üsküdar durağından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Marmaray Üsküdar durağında birbirlerine sarılmış yaşlı bir çifti gösterdiği iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 15 bin kişi tarafından beğenildi.

marmaray uskudar

Fotoğraf bir süredir internette

Ancak, fotoğrafın Marmaray Üsküdar durağında sarılmış yaşlı bir çifti gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın bir süredir farklı tarihlerde ve yerlerde kullanıldığını söylemek mümkün.

Örneğin Reddit isimli sitede fotoğrafın 3 yıl önce paylaşıldığını ve kullanıcıların fotoğraf hakkında yaptığı yorumları görmek mümkün.

Onedio isimli site tarafından yapılan 2015 tarihli “Yaş Yetmiş Olsa da İş Bitmemiş Çiftlerden 16 Eğlenceli Fotoğraf” isimli listede de söz konusu fotoğrafa rastlanabiliyor.

Yaşlı çiftlerle ilgili görsellerin toplandığı 2016 tarihli başka bir sitede fotoğrafın kullanıldığı görülebiliyor.

Son olarak Google’da fotoğrafa dair birçok farklı ve eski tarihli sonuca ulaşmak mümkün.

Marmaray Üsküdar durağının iç mimarisi farklı

Marmaray’ın geçtiği duraklardan birisi olan Üsküdar İstasyonu’nun mimarisi yaşlı çiftin olduğu metro istasyonundan daha farklı. Örneğin Google Haritalar’da yer alan Üsküdar İstasyonu’ndan olan bir fotoğrafa bakıldığında zeminde farklı taşların kullanıldığı görülebiliyor.

üsküdar metro

Yine Google Haritalar’da yer alan fotoğraflardan bir başkasında da metrodaki farklılıkları görmek mümkün.

Bir kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen 6 Ekim 2016 tarihli bir videoda da metro durağı görülebiliyor. Video incelendiğinde yine zeminde kullanılan taşların farklılığı görülebiliyor.