Bir sosyal medya efsanesi: WhatsApp ücretli olacak

Bir sosyal medya efsanesi: WhatsApp ücretli olacak

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org ihbar hattına gelen bir haberde, 20 Kasım’dan itibaren WhatsApp’ın ücretli olacağı ve ücretsiz kullanıma devam edilebilmesi için bazı işlemlerin yapılması gerektiği iddia edildi.

Cumartesi sabah itibari ile whatsapp ücretli olacak. En az 10 kişiye bu mesajı gönderirsen logon mavi olacak ve ücretsiz kullanmaya devam edebilirsin. Aksi halde Whatsapp 0,01€/ mesaj olacak.. WhatsApp 10. yılını kutluyor Bizi desteklediğiniz için siz değerli üyelerimize teşekkürü borç biliriz. Bu mesaji Whatsapp kullanıcısı 10 arkadaşınıza illettiğiniz taktirde 5 sene ücretsiz whatsapp kullanma hakkını kazanacaksınız.Inandırıcı gelmedimi? Web sayfamız da konuyla ilgili açıklamamıza göz atabilirsiniz: www.whatsapp.com Mesajınız 10 whatsapp üyemize ulaştıktan sonra kutucuk yeşil olacak ve siz 5 sene ücretsiz üyelik kazanmış olacaksınız tebrikler!!!

whatsapp ucretli olacak mesaji

Bu mesaj uygulamanın kullanıcılarına geçmiş yıllarda da birçok defa gönderildi. Kaynağı belli olmayan bu mesaj, kullanıcıların birbirleriyle paylaşması sonucunda ciddi ölçüde yaygınlaştı. 2012, 2014 ve 2015 yıllarında da dolaşıma giren bu paylaşım, son olarak 2016 yılında da karşımıza çıktı.

Mesaj herhangi bir gerçeklik taşımadığı gibi, 2016’nın Ocak ayında şirketin kurucusu Jan Koum yaptığı bir açıklamada WhatsApp’ın yıllık ücret olarak aldığı bir doların da önümüzdeki yıl itibariyle alınmayacağını duyurmuştu.

Ayrıca uygulamanın çıkış tarihi 2010 yılının Ocak ayı. Bu nedenle mesajda belirtildiği gibi uygulamanın 10. yılını kutlaması imkansız. Öte yandan www.whatsapp.com adresine girildiğinde de şirketin kurumsal olarak böyle bir açıklama yapmadığını görmek mümkün.

Mesajlaşma uygulamasının blogunda yer alan 2012 tarihli bir haberde de şirket konu hakkında kullanıcılarını şöyle uyarmıştı:

Bu bir söylentidir ve hiçbir gerçeklik payı yoktur. Her ne kadar Hoax Slayer'da yer almaktan gurur duysak da, bu gibi saçma hikayelerle vakit kaybetmek yerine yeni özelliklerimiz üzerinde çalışmayı tercih ederiz.