Bir köpeğin yeni koronavirüs nedeniyle öldüğü iddiası

Bir köpeğin yeni koronavirüs nedeniyle öldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Hong Kong’da yaşayan köpek hayatını kaybettiğinde 17 yaşındaydı ve Covid-19 kan testleri negatif çıkmıştı.

Sahibi otopsi yapılmasını istemediğinden ölüm sebebi tam olarak bilinmese de, köpek Covid-19 pozitif değildi.

Teyit konuyla ilgili SPCA’ya ulaştı. Yetkili, köpeğin solunum yollarında sahibinden geçmiş düşük seviyede virüse rastlandığını, ancak köpeğin hiçbir Covid-19 belirtisi göstermediğini ve kan testlerinin de negatif çıktığını yazdı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Cumhuriyet, Haber Global, Tele1, F5 Haber, Haber3, Sadece Haber ve En Son Haber haber siteleri tarafından paylaşılan iddiaya göre, Hong Kong’da yeni koronavirüs sebebi ile ilk köpek ölümü gerçekleşti. İddia ayrıca NTV’nin Twitter sayfasından da 17 Mart 2020 tarihinde paylaşıldı, fakat NTV paylaşımını daha sonra sildi.  

haberglobaliddia 2 1024x560

Ancak yeni koronavirüs sebebiyle ilk köpek ölümünün gerçekleştiği iddiası doğru değil. Hong Kong’da yaşayan köpek hayatını kaybettiğinde 17 yaşındaydı ve Covid-19 kan testleri negatif çıkmıştı. Sahibi otopsi yapılmasını istemediğinden ölüm sebebi tam olarak bilinmese de, Covid-19 olmadığı aşikar. 

Köpeğin Covid-19 nedeniyle öldüğüne dair kanıt yok

Google üzerinde tarama yaptığımızda, karşımıza SPCA’nın (The Society for the Prevention of Cruelty to Animals) Hong Kong ofisinin Facebook sayfası çıkıyor. SPCA Hong Kong, Hong Kong’daki hayvan refahı üzerine çalışmalar yürüten gönüllü bir kuruluş. 4 Mart 2020 tarihinde paylaşılan gönderide, test neticesinde bahsi geçen köpekte düşük seviyede virüs tespit edildiğine işaret ediliyor. O gün yapılan paylaşımda köpeğin karantinada olduğu ve sağlığının iyi olduğu bilgisi verilmiş. 

Teyit konuyla ilgili SPCA’ya ulaştı. Yetkili, köpeğin solunum yollarında sahibinden geçmiş düşük seviyede virüse rastlandığını, ancak köpeğin hiçbir Covid-19 belirtisi göstermediğini, kan testlerinin de negatif çıktığını yazdı. Buna göre köpeğin enfekte ya da bulaştırıcı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok.

spca cevap

"Köpeğe yapılan Covid-19 testi düşük seviyede pozitif sonuçlansa da köpek hiçbir zaman Covid-19 belirtileri göstermedi. Kan testleri de negatif sonuç verdi. Köpeğin enfekte olduğu hiçbir zaman kanıtlanmadı. Sahibi enfekte olduğundan vücudunda az miktarda virüs tespit edildi. Köpeğin bulaş kaynağı olduğuna ve hastalığı diğer hayvanlara veya insanlara yaydığına dair hiçbir kanıt yok. Köpek öldüğünde 17 yaşındaydı ve yüksek ihtimal ölümünün altında başka bir neden yatıyordu. Fakat otopsi yapılmadığı için kesin bir şey söylemek mümkün değil."

17 yaşındaki köpek testin ardından bir süre karantinada bekletildikten sonra evine yollanmış. Birkaç gün sonra da ölmüş. 

Dünya Sağlık Örgütü 17 Mart günü, Hong Kong’daki köpeğin enfekte olduğunu doğruladı, fakat köpeğin Covid-19 nedeniyle öldüğünü ya da bulaştırıcı olduğunu söylemedi.  

dsö1

Köpeğin sahibinin 60 yaşındaki bir kadın olduğu, Covid-19’a yakalandığı ve iyileştiği biliniyor. Köpek solunum yollarındaki eser miktarda virüsü aynı ortamı paylaştıkları için almış olmalı. Ancak virüsün köpekte tutunamadığı anlaşılıyor. Sahibi köpeğe otopsi yapılmasını istemediğinden, köpeğin gerçek ölüm nedeni bilinmiyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin (CDC) hayvanlar ile ilgili Covid-19 bilgilendirmesine göre, evcil hayvanların insanlara Covid-19 bulaştırdığına dair kanıt yok.