Bir kişinin atıyla balkona çıkıp “Ben Çaka Beyliğinden geliyorum” dediği iddiası

Bir kişinin atıyla balkona çıkıp “Ben Çaka Beyliğinden geliyorum” dediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiayı ortaya atan Kritik Haber hesabı parodi içerikleriyle biliniyor.

Fotoğraf, öncesinde çeşitli gazeteler tarafından arka planıyla paylaşıldı.

Atıyla balkona çıkan, bir çiftin düğününde yer alan cirit ekibinden, düğün sahibinin evine hediyesini almak için girmiş.

Fotoğrafı paylaşan gazetelerde balkona çıkan kişinin iddia konusu sözü söylediğine dair bilgiye rastlanmıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada İzmir’de bir kişinin atıyla balkona çıkıp “Ben Çaka Beyliğinden geliyorum. Gerekiyorsa savaşmaya hazırım. Bu düzen değişecek” dediği iddia edildi. Paylaşım gerçek zannedilerek üzerine değerlendirmeler de yapıldı.

balkon at iddia gorseli

Fotoğraf öncesinde çeşitli gazetelerde paylaşıldı

Sosyal medyada yayılan fotoğraf, öncesinde çeşitli gazeteler tarafından paylaşıldı. Gazeteler, fotoğrafın arka planını anlatıyor.

Fotoğraf İzmir’de yapılan bir düğünde çekildi. Düğünde cirit gösterisi düzenlemek bölge halkının geleneğinin bir parçası. Gösteriden sonra gösteride yer alan kişiler düğün sahibinin evine giderek hediyelerini alıyor. Balkona atıyla çıkan kişi de gösteride yer alan ekipten ve düğün sahibinin evine atıyla gelmiş. Gazeteler de olayı haberleştirmiş.

Düğünlerde cirit gösterisi düzenleme geleneği Türkiye’nin birçok yerinde devam ediyor. Düğünlerde düzenlenen cirit gösterileri ile ilgili eski tarihli haberlere internette yapılacak kısa bir araştırmayla ulaşılabilir. Hatta Uşak Valiliği resmi internet sitesinde bununla ilgili bir bölüm açmış.

İddiayı ortaya atan hesap parodi içerikleriyle biliniyor

Gazeteler cirit gösterisi ile ilgili haberi paylaştıktan kısa süre sonra söz konusu iddia paylaşıldı. İddiayı paylaşan Kritik Haber parodi içerikleriyle biliniyor. Hesabın açıklama kısmında da bu bilgi yer alıyor.

kritik haber parodi