Bir imamın ateist olduğu gerekçesiyle istifasının istendiği iddiası

Bir imamın ateist olduğu gerekçesiyle istifasının istendiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haber 2012 yılında Zaytung tarafından paylaşılmış.

Zaytung ironik ve mizahi haberler yazan bir internet sitesi.

Haber daha önce de yalanlanmış.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir paylaşımda ateist olduğu gerekçesiyle istifası istenen köy imamı Seyfi Çalışkan’ın “Mesleğime profesyonelce yaklaşıyorum” dediği iddia edildi. 

ateist imam paylasim tespiti

Haber Zaytung'da paylaşılmış

Zaytung tarafından paylaşılan haber Muğla’nın Milas ilçesindeki Ortancılar Köyü’nde görev yapan imam Seyfi Çalışkan’ın ateist olduğunu beyan ettiği gerekçesiyle Diyanet İşleri tarafından görevden alındığını yazmış. Haber daha sonra sosyal medyada tekrar dolaşıma girmiş. 

İronik ve mizahi haberler yayınlamasıyla bilinen Zaytung’un bu haberi gerçeği yansıtmıyor. Haber diliyle yazılan ve yüksek sayıda etkileşim bulan haber aslında bir kurgu. Bu uyarı Zaytung’un web sitesinde de “Sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, html kodlarına varıncaya kadar yalandır, uydurmadır” şeklinde yapılmış.

Paylaşım daha önce de dolaşıma girmiş

Haber Zaytung tarafından 2012’de paylaşılmış ve o dönemde de birçok insan tarafından gerçek sanılmış. O dönemde Milas ilçe müftülüğü ile görüşen diyanethaber.com haberi yalanlamış.

Milas ilçe müftülüğü’nün açıklamalarına göre müftülükte Seyfi Çalışkan isminde bir görevli bulunmuyor.

Fotoğraftaki kişi BBC muhabiri

Habere Seyfi Çalışkan olduğu iddia edilerek eklenen fotoğraf için tersine görsel arama yaptığımızda Peştuca ve İngilizce haberlere ulaşıyoruz. Haberleri taradığımızda ise fotoğraftaki kişinin aslında 2011’de öldürülen Afgan BBC muhabiri Ahmed Omaid Khpalwak olduğunu öğreniyoruz.

ateist imam iddia kisi