Bir ders kitabında kedilere işkenceyi konu alan soru olduğu iddiası

Bir ders kitabında kedilere işkenceyi konu alan soru olduğu iddiası

Karma Karma
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın bir ders kitabında yer alan ve kedilere işkence konulu bir test sorusunu gösterdiği iddia edildi. 7 Ocak 2019 tarihinde paylaşılan fotoğraf 2 bin 500 retweet aldı.

paylasim nfk

Fotoğrafın kedilere işkenceyi konu alan bir soruyu gösterdiği iddiası doğru. Soruda alıntı yapılan paragraf, Necip Fazıl Kısakürek’in hayatını anlattığı otobiyografik eseri Kafa Kağıdı’ndan alınmış. Ancak soru, Milli Eğitim Bakanlığı’nın listesinde yer alan bir ders kitabından değil, üniversite sınavlarına hazırlık amaçlı bir test kitabında yayımlanmış. Test kitabını hazırlayan Yayınevi ise kitaplardaki ilgili soruyu kaldırmış.

Soru bir test kitabında yer alıyor

İddia konusu soru, bir ders kitabında değil, Fides Yayınları tarafından yayımlanan “%100 ÖSYM Soru Tipleriyle Paragraf” başlıklı test kitabının Eylül ve Ekim 2018 baskılarının 135. sayfasında yer alıyor. Bu kitap, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018-19 Eğitim ve Öğretim Yılı ders kitapları listesinde yer almıyor.

ekim baskisi e1547215411638

Sosyal medyada ortaya çıkan tepkiler üzerine Yayınevi’nin Twitter üzerinden bir açıklama yaptığı ve bu açıklamada, kitabın yeni baskısında soruya yer verilmediğini belirttiği görülüyor. Nitekim kitabın Aralık 2018 baskısında bu soru, aşağıda görüldüğü üzere çıkarılmış.

aralik baskisi e1547215551606

Fides Yayınları ile iletişime geçen teyit.org, Yayınevi’nin önceki aylarda aldıkları birkaç telefon ile sorunun farkına vardığını ve Aralık 2018 baskısında tartışmalı soruya yer vermediğini öğrendi. İlgili baskıların başyazarı ile ilişiğini kesen Yayınevi, dağıtım şirketinin, sorunun bulunduğu Eylül ve Ekim 2018 baskılarının iadesi için kitabevlerine yönelik duyuru yaptığı bilgisini verdi. Nitekim ilgili dağıtım şirketinin sitesindeki iade duyurusu görülebiliyor. Başka bir deyişle, sorunun bulunduğu baskılar piyasadan toplatılıyor.

Paragraf Necip Fazıl Kısakürek’e ait

İddiaya konu olan paragraf ise Necip Fazıl Kısakürek’in hayatının son yıllarında kaleme aldığı otobiyografik eseri Kafa Kağıdı’ndan. Paragraf, eserin Büyük Doğu Yayınları tarafından yapılmış Aralık 2017 baskısının 80. sayfasında bulunuyor. Olay, Kısakürek’in 7-8 yaşlarını anlattığı bir bölümde yer alıyor.

nfk kitap

Sonuç olarak, kedilere işkenceyi konu alan soru, bir ders kitabında değil, üniversite sınavlarına yönelik hazırlanmış bir test kitabında yer alıyor. Yayınevi, geri bildirimler sonrası, sorunun yer almadığı yeni bir baskı yapmış ve sorunun yer aldığı baskılar da piyasadan toplatılıyor. Kedilere eziyet konulu paragraf ise Necip Fazıl Kısakürek’in otobiyografik eseri Kafa Kağıdı’ndan.