Bir çiftin tartıştığını gösteren videonun gerçek olduğu iddiası

Bir çiftin tartıştığını gösteren videonun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Mısırlı sihirbaz Cris Elmasry’e ait ve senaryosu yazılmış bir dramayı gösteriyor.

Cris Elmasry'nin benzer birçok kurgu videosu var.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bir çiftin tartışma anlarını gösteren video gerçek sanılıp paylaşılarak hızla viral hale geldi. Videoda gerilim müziği eşliğinde, bir direğin yanında tartışan bir çift ve yolun karşısına geçmek isterken elindeki poşeti düşüren yaşlı kadın yer alıyor.  

Yaşlı kadına yardıma gitmek isteyen kız arkadaşına başta izin vermeyen, sonrasında da yardıma giden kız arkadaşının peşinden giden adam, başına ağır bir tabelanın düşmesinden son anda kurtuluyor. Video izleyenlerde duygusal bir etki bırakıyor.

videonun gercek bir ciftin tartisma anini gosterdigi iddiasi

Video kurgu

Böylesi bir “tesadüf” biraz şüpheli. Videonun doğruluğunu araştırmak için, aldığımız kesitlerle tersine görsel arama yöntemine başvurduğumuzda, videonun farklı dillerde de paylaşıldığını görüyoruz. Ancak bu yöntemde görüntülerin kaynağına dair anlamlı bir sonuç elde edemiyoruz. 

Araştırmamıza görüntülerin yayıldığı Twitter’da devam ediyoruz. Sosyal medya platformlarında viral videolara yapılan yorumlar yol gösterici olabilir.

Videonun kurgu olduğunu belirten birçok yorumun yanı sıra, sahte görüntüleri tespit eden HoaxEye’ın, Mısırlı sihirbaz ve YouTuber Cris Elmasry’e ait olan kurgu bir video olduğunu belirten paylaşımına rastlıyoruz.

twitter hoax eyein video ile ilgili paylasimi

Videonun kaynağı Cris Elmasry’nin Facebook hesabında videonun 5 Kasım tarihinde paylaşıldığını görüyoruz. Cris, videoya şu açıklamayı yazmış: “Sorunun ne olursa olsun insanlara yardım etmekten asla vazgeçme.” 

Aynı açıklamanın altında ise şu uyarı yer alıyor: “Bu sayfadaki videolar sadece eğlence amaçlı. Sayfada videolar, senaryolu dramalar, sihir numaraları, şakalar ve diğer eğlence içerikler yer alıyor.”

 

bir ciftin tartistigi videonun kaynagi

Orijinali üç dakika olan videonun sonunda, “bu video önceden hazırlanmış dramatik sahneler içeriyor” ibaresi de çıkıyor. 

ciftin kavgasinin yer aldigi videonun sonundaki yazi

Cris Elmasry’nin Facebook ve Instagram hesaplarını incelediğimizde de kurgu ve sihir numaralarının paylaşıldığı birçok video görüyoruz. Videolar arasında aynı kadının yer aldığı bir başka kurgu videonun da 2 Ekim tarihinde paylaşıldığına rastlıyoruz. “Kadın zeki ama adam onlardan daha akıllı” başlıklı kurgu videoda bir kuyumcuda hırsızlık anı canlandırılmış.

ayni figuran kadinin yer aldigi video