Bir cenaze şirketinin 'aşı olmayın' kampanyası düzenlediği iddiası

Bir cenaze şirketinin 'aşı olmayın' kampanyası düzenlediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Cenaze şirketi gerçek değil.

Kampanya aşı olmaya dikkat çekmek için yapılmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre, bir cenaze şirketi arabasının üzerine “aşı olmayın” diye slogan yazdırarak sokaklarda dolaştırdı. Görüntüdeki aracın üzerinde Wilmore Cenaze Evi yazısı ve iletişim bilgileri yer alıyor.

cenaze abd

Wilmore Cenaze Evi gerçekte yok

Gerçekte Wilmore Cenaze Evi adında cenaze işleriyle uğraşan bir şirket bulunmuyor. Aracın üstünde yazan internet sitesine girildiğinde “şimdi aşılanan yoksa yakında görüşmek üzere” diye bir mesaj yer alıyor. "Aşılanın" butonuna tıklandığında ise ABD’deki bir sağlık kuruluşunun internet sitesine erişiliyor

asi olmayin

Yani işin aslı, bir reklam firmasının aşılanmaya dikkat çekmek için tasarladığı bir kampanya. ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde BooneOakley isimli reklam firması cenaze aracı görünümüne sahip bir aracın üzerini “aşı olmayın” ifadeleriyle donatmış. 

Şirket cenaze aracını bir futbol maçının olduğu gün sokaklarda dolaştırarak aşı olmaya dikkat çekmeye çalışmış. Şirketin Twitter hesabından 21 Eylül 2021’de yapılan paylaşımda kamyonu görmek mümkün. Açıklamada “bizdik, aşı olun” ifadeleri yer alıyor.

asi cenaze araba

Kampanyanın sosyal medyada ilgi görmesinin ardından reklam ajansının direktörü David Oakley, CNN’e açıklamalarda bulunmuş. Oakley, standart ve alışıldık reklamlar aşılar için ilgi çekici olmadığını ve böyle bir yol düşündüklerini söylemiş

Wilmore Cenaze Evi internet sitesinin yönlendirdiği sağlık kurumu StarMed yaptığı açıklamada kampanyanın ardından aşı randevularının yüzde 22 arttığını açıkladı. Kampanyanın yapıldığı dönemde Kuzey Carolina’da tam doz aşı olanların oranı yüzde 48 olarak belirlenmiş.