Binali Yıldırım'ı aşure karıştırırken gösteren fotoğrafa kazan ve ocağın sonradan eklendiği iddiası

Binali Yıldırım'ı aşure karıştırırken gösteren fotoğrafa kazan ve ocağın sonradan eklendiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bazı detaylar fotoğrafa müdahale edildiğine işaret ediyor.

Ancak fotoğraftaki kazan, ocak ve tüp gibi objelerin sonradan eklendiğine kanıt yok. Müdahaleler bu objelerin etrafında gerçekleşmiş.

Fotoğrafta görülen zemin üzerinde bazı oynamalar yapıldığı tespit ediliyor.

İki fotoğrafta zemindeki bazı detaylar farklı ve birbirini tekrar eden dokulara rastlanıyor. Bu, zeminin üzerinde bazı oynamalar yapıldığını gösteriyor.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığından Elif Şahin'in paylaştığı orjinal fotoğraflarda yerde serili gazeteler görülüyor. Bu durum müdahalenin zeminde gerçekleştiğini kanıtlıyor.

Eski Başbakan Binali Yıldırım, 11 Ağustos tarihinde sosyal medya hesabından evde Muharrem ayı nedeniyle yapılan aşurenin fotoğrafını paylaştı. Ancak tüp, ocak ve kazanın fotoğrafa Photoshop ile sonradan eklendiği iddia edildi.

binali yildirim adure fotosop iddias

Fotoğraflardaki şüpheli alanlar

Fotoğraflar incelendiğinde, bazı yerlerinde oynama olduğunu gösteren detaylar yakalanıyor. Ocağın duruşu, kazanın yüzeyinin iki fotoğrafta farklı olması, gölgelerin sorunlu olması ile zemin karolarının derz alanlarının tutarsızlığı, ilk bakışta görülebilenler. 

Öncelikle Binali Yıldırım’ın paylaştığı ilk fotoğrafta ocak ve tüpü birbirine bağlayan hortumun hem zeminde hem de dolapta gölgesi olduğunu fark ediyoruz.

binali yildirim ilk fotograf golgeler

İlk fotoğrafta yerde görülen gölge, ikinci fotoğrafta sadece dolapta kalmış. İkinci fotoğrafta yerdeki gölgenin silindiği fark ediliyor. Bu, yerdeki gölgenin yapay olabileceğini düşündürüyor.

binali yildirim ikinci fotograf golge

Fotoğrafların geri kalanında başka belirgin gölgeye rastlamıyoruz.

Fotoğrafı incelemeye devam ettiğimizde ilk fotoğrafta daha parlak görünen kazanın ikinci fotoğrafta bulanık olduğu fark ediliyor. 

binali yildirim kazan yuzeyiİlk fotoğraftaki kazanın yüzeyi daha parlak.

binali yildirim ilk fotograf kazan parlak yuzeypngKazanda bulanık alanlar olduğu görülüyor.

Kazandaki detayları daha yakından incelediğimizde ikinci fotoğrafta kazanın sağ kısmında siyah bir çizgi, altında ise blurdan hafif silinmiş izlenimi veren bir kısım olduğu tespit ediliyor.

binali yildirim kazan detay ikinci fotopng

Zeminde tekrar eden kısımlar 

Yerdeki zemini incelemeye geçtiğimizde, iki fotoğrafta da farklı olduğunu tespit ediyoruz. İki fotoğrafta ocağın ayağının denk geldiği derz çizgisi farklı yerlerde. Yerdeki karoların duruşu da iki fotoğrafta farklı. 

binali yildirim ilk fotograf zemin

binali yildirim ikinci fotograf zeminpng

Biraz daha geniş baktığımızda iki fotoğrafın zemininde, fotoğrafın geri kalanındaki zeminle örtüşmeyen, tekrar eden dokular olduğu seçiliyor. Ayrıca bu kısımların daha aydınlık olduğu da görülüyor.

binali yildirim ilk fotograf zemindeki farkliklar detay

ikinci fotograf zemin detay binali yildirim

Hem doku hem de karoların iki fotoğrafta farklı olması, zeminle oynanmış olabileceği ihtimaline işaret ediyor. Fotoğrafların rengini biraz daha açtığımızda da zeminin daha aydınlık görünmesi de bu ihtimali güçlendiriyor.

binali yildirim fotografin aydinlatilmis halipng

Zeminde daha koyu görünen kısmın da kopyalanan alan olabileceği anlaşılıyor.

binali yildirim kopyalanmis alanMuhtemel kopyalanmış alan.

Zeminle oynanmış olmanın nedeni, yerde serili bir şeyin silinmek istenmiş olması olabilir. 

Geriye dönüp baktığımızda da ilk fotoğrafta kazana yerden yansıyan bir şey olduğunu görüyoruz. Bu görünen, paylaşılan fotoğraftaki zeminle tutarlı değil. Ancak - ve muhtemelen- silinmiş gazetenin yansımasını görüyor olabiliriz. 

Yine ocağın altındaki boşluklardan birinde zemin rengini görmemiz gerekiyorken, zeminden farklı, daha koyu renkli bir alan görüyoruz. Bu da yerde serili bir şeye işaret ediyor.

binali yildirim ilk fotograf kazanin yuzeyindeki yansimapng

İkinci fotoğrafta kazanın blurlanması da yerden yansıyan görüntünün silinmek istenmiş olmasından kaynaklı olabilir.

Fotoğraflardaki objelerin, özellikle de aşure, kazan ve tüpün, sonradan eklendiğini söylemek için elimizde yeterli kanıt yok; bulduğumuz emareler de böyle bir uygulamaya işaret etmiyor. Ancak yapılan inceleme, fotoğraflarda görülen zeminde oynamalar yapıldığını söylüyor.

Fotoğrafların orjinalleri

AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Elif Şahin sosyal medya hesabından Teyit'i etiketleyerek fotoğrafların orjinallerini paylaştı. Teyit bu fotoğrafları da inceledi ve bir müdahale tespit etmedi. Fotoğraflarda yerde gazete kağıdının serili olduğu görünüyor. Yani ilk paylaşılan fotoğraftaki müdahalenin zemindeki gazeteleri silmekten ibaret olduğu, kazan, tüp ya da ocağın sonradan eklenmediği doğrulandı.

binali yildirim asure orjinal fotograf 1

binali yildirim orijinal fotograf 2

Ulaşan bu ek kanıt üzerine analizin ilkin "sonuçlandırılamadı" olarak yayınlanan sonucu, "yanlış" olarak değiştirildi.

Güncelleme: 17/08/2022

Fotoğrafların orjinallerinde gazete kağıdının serildiğinin kanıtlanmasıyla analizin sonucu "yanlış" olarak değiştirildi.


Katkıda bulunanlar
  • Ahmet Fahri Küçük
  • Sadi Gökay Gadış
  • Ege Taşçıoğlu