Binali Yıldırım Çanakkale geçilmez dediler ifadesini kullandı mı?

Binali Yıldırım Çanakkale geçilmez dediler ifadesini kullandı mı?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

CNN Türk Yıldırım'ın sözlerini ekrana yansıtırken eksik aktarmış.

Yıldırım "“Çanakkale geçilmez dedik düşmana, ama dosta Çanakkale dünyanın en uzun köprüsüyle geçiliyor” diyor.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Başbakan Binali Yıldırım’ın 24 Şubat’ta katıldığı Çevre Projeleri Açılış Töreni'nde yaptığı konuşma sırasında, “Çanakkale geçilmez dediler. Ama şimdi Çanakkale dünyanın en uzun köprüsüyle geçilecek” dediği iddia edildi.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasını canlı yayınlayan CNN Türk, Yıldırım’ın konuşmasının satır başlarını ekrana yansıttı. Bazı sosyal medya hesapları, CNN Türk’ün yayınından alınan ekran görüntüsüyle paylaşım yaptı.

sosyalmedya binali

Ancak Yıldırım, hükümetin gerçekleştirdiği ve planladığı ulaşım projelerinden bahsederken Çanakkale’de 18 Mart’ta temelinin atılması planlanan köprüye ilişkin olarak, “Çanakkale geçilmez dedik düşmana, ama dosta Çanakkale dünyanın en uzun köprüsüyle geçiliyor” ifadelerini kullandı. CNN Türk bu sözleri ekrana yansıtırken eksik aktardı.

CNN Türk’ün canlı yayınından saat 11:49’da alınan ekran görüntüsünün videosunu ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konuya ilişkin açıklamasını aşağıda izleyebilirsiniz.

Başbakan Binali Yıldırım 25 Ekim 2016'da Çanakkale'ye yapılacak köprünün maliyetini ve geçiş ücretini açıkladığı basın toplantısında "Çanakkale geçilmez tarihte kaldı artık, Çanakkale geçilir, hertürlü geçilir hale geliyor. Denizden geçiliyor, havadan geçiliyor şimdi karadan da geçilmiş olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme: 27/02/2017

Binali Yıldırım'ın Çanakkale'ye yapılacak köprüyle ilgili yaptığı eski açıklama eklendi.