BİM'de tartılan beş kiloluk şekerin beş kilodan az çıktığı iddiası

BİM'de tartılan beş kiloluk şekerin beş kilodan az çıktığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Çeşitli bölgelerde bulunan BİM marketlerden toplanan örnekler şekerin beş kilogram olduğunu gösteriyor.

İddia konusu fotoğraflarda paket ölçülürken yanlış sonuca neden olacak şekilde yerleştirilmiş. Doğru tartıldığında şekerdeki eksik 100 gramdan az çıkmış.

Bu noksan, paketin düzensiz bir reyonda zarar görmesinden kaynaklı olabilir.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada çokça paylaşılan bir gönderide ve çeşitli haber sitelerinde, BİM'de satılan beş kiloluk toz şekerin tartıldığında eksik çıktığı iddia edildi.

ekran goruntusu

Şekerler tartıldığında beş kilo çıktı

Paylaşımlara bakıldığında tek bir paketteki olası bir hata değil, genel olarak ürünlerde sahtekarlık yapıldığı ima ediliyor. Ülkede bir süredir gündem olan gıda enflasyonunun bu imaya neden olduğu düşünülebilir. 

Bu nedenle bizatihi o ambalajın ne kadar çektiğine değil, aynı toz şeker paketlerinin gramajına odaklanmak anlamlı görünüyor. 

Teyit olarak en yakın BİM mağazasına gidip, birden fazla toz şeker paketini tek tek tarttık. Yaptığımız ölçümlerde, tüm paketler beş kilo ağırlığında çıktı. Çeşitli illerdeki BİM mağazalarından ulaştığımız örneklerde de, aynı sonuca ulaştık. 

5 kilo cikan sekerler

Ankara ve Sakarya ilinde 08.02.2021 tarihinde yaptığımız ölçümün sonuçları. 

5 kilo seker

Kırklareli ilinde 08.02.2021 tarihinde yaptığımız ölçümün sonuçları. 

BİM’den aldığımız toz şekeri, başka bir hassas terazide tarttığımızda da beş kilo olduğunu görüyoruz.

baska tarti


Paket zarar görmüş olabilir 

Peki iddia konusu paylaşımdaki şeker paketi neden olması gerekenden düşük çıkmış olabilir? Teyit’in görüştüğü BİM yetkilileri, paketlerin patlamış olabileceğini, şekerin bir kısmı döküldüğünden eksik çıkabileceğini ifade etti. 

Diğer bir açıklama da tartım sırasında yapılan basit bir hata. BİM’in resmi Instagram hesabında da benzer bir açıklama bulunuyor. Şeker paylaşımdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi tartıya yaslanmış, ağırlığın bir kısmı başka bir yere dağılmış ve ölçüm yanlış çıkmış. 

eksik cikan paket

İddia paylaşımda yer alan ve ölçümlerdeki farklı sonuçları gösteren fotoğraflar.

Teyit bu ihtimali doğrulamak için paylaşımı ilk yapan kişiye de ulaştı. İddia sahibi, şekeri tartıya yaslamadan ölçtüğünde 4 bin 918 gram çıktığını söyledi. Tartıya yasladığında ise, 200-300 gram eksik çıkmış:  

“Bunun üzerine yetkili kişi ile görüştüm. Tartıya yaslayarak ölçmemem gerektiğini söyledi. Yetkili yeniden tarttığında yine 4 bin 918 gram çıktı. Sonrasında kasada bulunan tartıda ölçüldü, 4 bin 963 gram çıktı. Bunun üzerine şikayet formu doldurdum ve sosyal medyada paylaştım. Ama formda kişisel bilgilerim de olduğundan, sonradan kaldırdım. Cumartesi yetkili tarafından markete tekrar çağrıldım. Daha önce dağınık olan şeker reyonu düzenlenmişti. Şekerler tekrar ölçüldü, beş kilo çıktı.” 

Yani doğru ölçüldüğünde paketteki eksik 100 gramdan daha az çıkmış, bu noksan da paketin düzensiz bir reyonda zarar görmesinden kaynaklı olabilir.