BİM’de Covid-19 aşıları satıldığı iddiası

BİM’de Covid-19 aşıları satıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Türkiye’ye henüz CoronaVac dışında aşı gelmedi.

Pfizer-BioNTech aşısı Türkiye’ye ulaştıktan sonra eczanelerden satın alınabilecek.

BİM marketlerinin resmi sayfalarında aşı ile ilgili bir paylaşım yok.

BİM Genel Merkezi’ndeki yetkili de kurumun aşı ya da ilaç satışı olmadığını doğruladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformları ve bazı basın kuruluşları tarafından paylaşılan bir videoda, BİM’de Covid-19 Pfizer-BioNTech, Moderna ve CoronaVac aşılarının indirimli satıldığı iddia ediliyordu. 

BİM, her hafta yenilenen indirimli ürünlerini resmi sosyal medya hesaplarından da duyuruyor. Marketin resmi sosyal medya hesaplarının internet sitesinde sıralandığı da görülebiliyor. Bunlar sırasıyla Facebook, Instagram ve YouTube. Markette indirimle satılan ürünün, bu hesaplarda duyurulması beklenirdi. 

bim covid 19 asi iddiasi 2

Fakat marketin Instagram hesabında böyle bir paylaşım yok. 

bim covid 19 asi iddiasi 4

Kullandığı diğer sosyal medya hesapları olan Facebook ve YouTube’ta da böyle bir paylaşım yapılmamış. 

Haberlerin yayılması üzerine BİM Instagram hesabından bir paylaşım yaparak mağazalarında hiçbir şekilde aşı satılmadığını belirtti.

Teyit’in ulaştığı BİM Genel Merkezi yetkilisi de, kurumun ilaç ya da aşı satışının olmadığını doğruladı: "Montajı iyi bilen birileri tarafından kurumumuzun reklam müziği de kullanılarak bu video oluşturulmuş."

Aşılama henüz başlamadı 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Çin’den 30 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye ulaşan 3 milyon dozluk ilk parti CoronaVac aşının, Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü depolarına aktarıldığını açıkladı. Aşılar iki haftalık bir test sürecinden geçip onaylandıktan sonra vurulmaya başlanacak. Çin’den gelen Sinovac aşısı, Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılacak, yani satışta olmayacak.

Vatandaşların ücret mukabili satın alabilecekleri BioNTech aşısının da markette satılması söz konusu değil. Türkiye'de marketlerde yalnız gıda takviyeleri ve bazı reçetesiz tıbbi ürünler satılabiliyor. Reçetesiz ilaç satışı ise yasak. Aşıların markette satılması olası değil. 

Yani henüz aşılama başlamadığı için herhangi bir markete gönderilmeleri de mümkün değil. 

Türkiye’ye gelen ilk ve tek aşı CoronoVac

Türkiye’de şu anda sadece Çin tarafından üretilen CoronaVac isimli aşı var. BİM’de satılacağı iddia edilen Almanya yapımı Pfizer-BioNTech ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen Moderna aşıları ise henüz Türkiye’ye gelmedi. Bakan Koca Pfizer-BioNTech aşısı için anlaşmanın imzalandığını ve aşının önümüzdeki günlerde Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Moderna ise Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden yakın zamanda onay aldı. Türkiye’nin Moderna ile şimdilik bir görüşme ya da ön anlaşması da bulunmuyor.  

Doğrulama Platformu Malumatfuruş da konuya dair bir paylaşım yaptı

BİM’in haftalık duyurduğu indirimler Türkiye’de epey fazla ilgi görüyor. Aşının Türkiye’ye geldiği gün viral hale gelen video da bu iki konuyu bir araya getirmiş bir parodi.