BİM kataloğunda indirimli psikolog seansı yer aldığı iddiası

BİM kataloğunda indirimli psikolog seansı yer aldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kataloğun orijinal baskısında başka bir markanın erkek bakım seti yer alıyor. Psikolog fotoğrafı bu ürünün yerine konulmuş.

Katalogda yer alan psikolog görseli başka bir hastanenin internet sitesinden alınmış.

Sosyal medyada paylaşılan ve BİM mağazalarına ait bir katalogda 199.99 TL'lik seans ücreti karşılığında “Psikolog” başlığının yer alması çok sayıda etkileşime neden oldu. Birçok hesapta yayılan görsele yapılan yorumlar incelendiğinde kullanıcıların iddiayı gerçek sandığı anlaşılıyor.

bim psikolog iddiasi iddia paylasimpng

Görsel montajlanmış

Görseli incelediğimizde kataloğun 12 Ağustos 2022 tarihinden itibaren satılacak ürün ve hizmetleri gösterdiği anlaşılıyor. Mağazanın internet sitesinden kataloğun orijinal haline erişilebiliyor. Psikolog ibaresinin yer aldığı bölümde başka bir ürünün yer aldığı görülebiliyor

bim psikolog iddiasi orijinal katalogpng

İddia ile ilgili araştırmayı sürdürdüğümüzde ise iddianın kaynağının Furkhanx adlı kullanıcı olduğu anlaşılıyor. Kullanıcı daha sonra Twitter sayfasını kapatmış, tweete ise ulaşılamıyor.  Ancak Furkhanx hesabına Google önbelleğinden baktığımızda paylaşımı görebiliyoruz.

bim psikolog iddiasi ilk paylasimpng

Katalogda kullanılan psikolog görseli ise özel bir hastanede çalışan psikoloğa ait. Yani psikolog görseli kataloğa sonradan montajla eklenmiş. BİM’e psikolog geldiği iddiası doğru değil.

Zincir marketlerin indirim kataloglarına yapılan montajlar ise sosyal medyada epey ilgi çeken bir akım. Bir diğer marketin indirimli tekne satışı yapacağını açıklaması sonrası yeniden canlanan bu montajlı paylaşımlarda TOGG, F-35 satışı yapılacağını bile görmek mümkün. Teyit daha önce de aynı markette Covid-19 aşısı satıldığı iddialarını incelemişti.

İddiayı Malumatfuruş da inceledi.