Bill Gates'in "Her zaman tembel insanları işe alırım" dediği iddiası

Bill Gates'in "Her zaman tembel insanları işe alırım" dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Sözlerin Gates’e ait olduğuna dair bir kanıt yok.

Tembellik hakkındaki sözler yaklaşık 100 senedir dolaşımda.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre ünlü teknoloji firması Microsoft'un kurucusu Bill Gates bir röportajında ”Her zaman en tembel insanları işe alırım çünkü tembeller çok karışık işleri bile en kısa yoldan yaparlar” dedi. 

İngilizce kaynaklarda da söz uzun süredir Gates ile anılır durumda.

bill gates tembellik

Sözlerin Gates’e ait olduğunda dair bir kanıt yok

Bill Gates uzun süredir çevrimiçi bir günlük tutuyor. Gates’in günlükleri arasında “tembel” kelimesiyle yapılan aramada herhangi bir sonuca ulaşılamıyor

Google Kitaplar aracılığıyla Gates’in The Road Ahead isimli kitabının içinde daha önce olduğu gibi "tembel" kelimesini aratmak mümkün. Ancak sonuç yine olumsuz

Gates’in 2009 yılında yayınlanan diğer kitabı Business the Speed of Thought isimli kitapta bahsi geçen sözlere rastlanmıyor. Yine Gates’in 2022’de çıkan How to Prevent the Next Pandemic kitabında da tembellik hakkında bir öğüt yok. Son olarak How to Avoid a Climate Disaster isimli kaynak da diğerlerinden farksız.

Gates ile yapılan röportajların açık kaynaklardaki kayıtlarında da böyle bir ifadeye rastlanmıyor.

Tembellik hakkındaki sözler uzun süredir dolaşımda 

Gates’e atfedilen sözlerin uzun bir geçmişi var. Benzer mantıktaki cümlelere 1920’den beri rastlanabiliyor. Söz ve alıntıların kaynaklarını inceleyen ve bu alanda önemli otoritelerden biri olan Quote Investigator’un konu hakkında bir analizi mevcut.

Buna göre benzer cümlelerin ilki Popular Science Monthly isimli bir derginin 1920 tarihli bir sayısında geçiyor. Burada farklı kişilerin farklı yıllarda sarf ettiği cümleler de mevcut.  Ayrıca site yaptığı araştırma sonucunda sözlerin Gates’e ait olduğunda dair bir kanıt bulamamış.

Sözlerin Gates’e ait olmadığı IFCN üyesi teyit sitesi Checkyourfact isimli site tarafından da açıklanmış.