Bill Gates’in aşılarla dünya nüfusunu azaltmayı amaçladığı iddiası

Bill Gates’in aşılarla dünya nüfusunu azaltmayı amaçladığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

The Sovereign Independent adlı İrlanda gazetesinin Haziran 2011 tarihli sayısında yer alan sözler, Gates'in 2010 yılındaki bir konuşmasından alınmış.

Bill Gates, "yüzde 10-15" azalma ile insan sayısını değil, nüfus artış hızını kastediyor.

Bill Gates'e göre aşı geliştirmek çocuk ölümlerini azaltmak için gerekli.

Bill Gates, aşılamaya bağlı bebek ölümlerinde yaşanan düşüşün, dünya nüfus artışını yavaşlatabileceğini birçok defa dile getirdi.

Melinda Gates, çiftin üç çocuğunun da aşılarının tam olduğunu açıkladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Aşı çalışmalarına verdiği destek nedeniyle komplo teorilerinin odağında olan Bill Gates ile ilgili iddialar, Covid-19 aşısıyla ilgili iyi haberler aldığımız şu günlerde doruklarda. Bill Gates’in geçmiş yıllarda yaptığı konuşmalardan kesitler sunularak, aşılarla dünya nüfusunu azaltmayı planladığı iddia edildi. 

İlginizi çekebilir: Aşı karşıtlığı ve Covid-19

Bu iddialardan biri de Gates’in, The Sovereign Independent adlı gazetenin 2011 yılına ait sayısının manşetinde yer alan ifadeleriyle ilgili. Sosyal medyada Bill Gates’in, gazetede yer alan yazıdan yola çıkarak, zorunlu aşılamayla dünya nüfusunu azaltma planının olduğu öne sürülüyor.

bill gates dunya nufusu azaltma iddia

Paylaşılan bir videoda da Gates’in farklı konuşmalarında söylediği, “Normale dönüş ancak dünya nüfusu çok büyük oranda aşılandıktan sonra olacak”, “Genetiği değiştirilmiş organizmaları çocukların kollarına enjekte ediyoruz, doğrudan damarlara vururuz”, “Nüfus artışını azaltmalıyız” gibi sözleriyle de insan ırkına kast etmeyi amaçladığı iddia ediliyor. Ayrıca Gates'in kendisinin ve çocuklarının aşı olmalarını reddettiği de öne sürülüyor.

Gates nüfusun değil, nüfus artış hızının düşmesinden bahsediyor

İlk olarak tersine görsel arama yöntemiyle ve anahtar kelimelerle aradığımızda iddialarda yer alan The Sovereign Independent adlı İrlanda gazetesinin Haziran 2011 tarihli sayısına ulaşabiliyoruz. Gazetenin “Sıfır karbonlu çözüm: Zorunlu aşılama yoluyla nüfus azaltılması” manşetinde Bill Gates’in “Dünyada bugün 6,8 milyar insan var. Bunun 9 milyara çıkması bekleniyor. Eğer aşılar ve sağlık hizmetlerinde ilerlersek, bunu belki yüzde 10-15 kadar düşürebiliriz” sözlerine yer verilmiş. 

bill gates dunya nufusu azaltma gazete manset

Gates bu sözleri 2010 yılındaki TED konuşmasında dile getirmişti. Gazete de 2011 yılındaki sayısında Gates’in TED konuşmasındaki sözlerini aktarmış. Bill Gates’in bu sözleri birçok defa gündeme geldi. İtalyan milletvekili tarafından da dile getirilen sözlerin çarpıtıldığını, başka bir analizle de ortaya koymuştuk. 

Gates aslında konuşmasında karbon salımının dengelenmesinden bahsederken dünya nüfusu ve kullanılan enerjiye işaret ediyor. Yüzde 10-15 oranındaki azalma ile de insanların sayısını değil, dünya nüfusundaki artışı kastediyor. Gates’e göre artış hızını azaltmak, karbon emisyonunu da düşürecek. Yani Gates’in sözleri bağlamından koparılarak yanlış yorumlanmış.

Bill Gates’in aşılarla dünya nüfusunu azaltacağı iddiaları yeni de değil; salgınla birlikte doruğuna ulaşan bu komplo teorileri uzun yıllardır ortaya atılıyor. Ancak Bill Gates’in aşılarla insanları “öldürmek” gibi bir amacı olduğunu ortaya koyan hiçbir kanıta rastlanmıyor. 

Gates’in dünya nüfusunu azaltma planlarının olduğu bir videodan sunulan kesitte de bu iddia ediliyor. Bill Gates’in videoda “Nüfus artışını azaltmalıyız” dediğine yer verilmiş. Görüntüler 2011 yılında CNN’e verdiği röportaja ait. Gates, konuşmasında çocuk ölümlerinin azaltılması dolayısıyla da nüfus artış hızını azaltmak konusundaki fikirlerini dile getiriyor. Gates için aşılamayla çocuk ölümlerindeki düşüş, nüfus artışını da yavaşlatacak. 

İlginizi çekebilir: Koronavirüs salgının arkasında Gates Vakfı'nın olduğu iddiası

Bill Gates’e göre ebeveynlerin daha fazla çocuğa sahip olma ihtiyacını azaltmak, çocukların sağlıklı olmaları ve hayatta kalmalarıyla mümkün. Dolayısıyla Gates için aşı geliştirmek, bebek ölümlerini azaltmak için şart. Çünkü bebek ölümlerinin yüksek olduğu toplumlarda nüfus artışı da yüksek oluyor. Gates, nüfus artışını azaltmanın yolunun çocuk ölümlerini azaltmaktan geçtiğini 2009 yılında yayınladığı mektupta da dile getirmişti

Nitekim çocuk ölümleri ve nüfus artışı arasındaki ilişki, bilimsel makalelerde de tartışılan bir konu. 2050’ye kadar özellikle gelişmekte olan ülkelerde dünya nüfusunun ikiye katlanması bekleniyor. Bu durum birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Gates, nüfus artış hızını azaltmak için, çocuk ölümlerini aşılar ve sağlık sistemindeki yeniliklerle azaltmaya yöneliyor. Nüfus artış hızını yavaşlatmak, yaşam koşullarının iyileştirilmesini sağlayabilir. 

Bill Gates, aşılamaya bağlı bebek ölümlerinde yaşanan düşüşün, dünya nüfus artışını yavaşlatabileceğini defalarca dile getirdi. Gates hayat kurtarmak için aşılara yöneldiğini de daha 2011 yılında açıklamıştı. 

İlginizi çekebilir: Covid-19 aşısı nasıl oldu da bu kadar kısa sürede bulundu?

Gates aşılarla GDO enjekte edildiğini söylemiyor

Paylaşılan videonun bir kısmında Bill Gates’in “Genetiği değiştirilmiş organizmaları çocukların kollarına enjekte ediyoruz, doğrudan damarlara vururuz” dediği öne sürülmüş. Gates videoda yer alan sözleri 2015 yılında Brüksel’de katıldığı bir programda dile getiriyor. Gates konuşmasında GDO’lu ürünlerle, insanların yan etkilerinden endişe ettiği ilaçlar arasında benzerlik kuruyor. Buradan yola çıkarak da genetiği değiştirilmiş ürünlerin tüketilmeden önce, ilaçlar ve aşılar gibi güvenlik testlerinden geçirilmesi gerektiğinden bahsediyor. Dolayısıyla Gates'in bu sözleri de bağlamından koparılarak aktarılmış.

İlginizi çekebilir: Covid-19 aşısı ile insanlara mikroçipler yerleştirileceği iddiası

Videonun ilk kısmında yer alan “Normale dönüş ancak dünya nüfusunu çok büyük oranda aşılandıktan sonra olacak” sözlerini de Financial Times’a verdiği 8 Nisan 2020 tarihli röportajda dile getiriyor. Aşıya önem veren birinin böyle sözler sarf etmesi de olağan. 

Bill Gates çocuklarını aşılatmayı reddetmedi

Bill Gates'in kendisinin ve çocuklarının aşı olmalarını reddettiği iddiası da doğru değil. Bill Gates'in eşi Melinda Gates Nisan 2019'da Facebook'tan yaptığı paylaşımla üç çocuğunun da aşılandığını açıklamıştı. Gates'in kurucusu olduğu Bill & Melinda Gates Vakfı dünya genelinde aşıların araştırılmasını ve geliştirilmesini finanse ediyor. Melinda ve Bill Gates önlenebilir, tedavi edilebilir hastalıklarla mücadele ettiklerini her seferinde söylüyorlar. Dolayısıyla Gates'in aşı olmayı reddetmesi olası değil. Öte yandan bu iddiayı Bill Gates'in doktorunun ortaya attığına dair de kanıt yok.

melinda gates paylasim