Bill Gates'e ait olduğu iddia edilen söz

Bill Gates'e ait olduğu iddia edilen söz

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bill Gates’in uzun süredir çevrimiçi olarak tuttuğu notlarda bu sözler bulunmuyor.

Bill Gates Vakfı yetkilileri, sözün Bill Gates’e ait olmadığını söyledi.

Gates’in röportajlarında da bu söze rastlanmıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 pandemisi ve aşılar hakkındaki komplo teorilerinin gözde figürlerinden Bill Gates ile ilgili iddialar yayılmaya devam ediyor. Bu kez, Bill Gates’in planını 1200 kişiye anlattığı ancak sadece 11 kişinin ciddiye almasıyla milyarder olabildiğine dair bir söz  söylediği iddia edildi.

bill gatese ait oldugu iddia edilen soz

Söz Bill Gates’e ait değil

Paylaşımlarda Bill Gates ile ilişkilendirilen sözün tamamı şöyle: 

“Planımı 1200 kişiye gösterdim. 900'u hayır dedi ve 300'u beni dinledi. Bu 300 kişinin sadece 85'i bir şey yaptı. Ama bu 85 kişinin sadece 35'i ciddiydi ve bu 35 kişinin 11'i beni milyarder yaptı!”

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in uzun süredir çevrimiçi olarak tuttuğu notlarda bu sözler yer almıyor. 

Benzer şekilde, Gates’in konuşmalarının yer aldığı Bill Gates Vakfı internet sitesinde de bu söz yok. Ayrıca Gates’in başarısına giden yolları anlattığı röportajların çevrimiçi kayıtlarında da böyle bir ifade söylediğine rastlanmıyor.

Bu sözü İngilizce ve Türkçe olarak arama motorlarında aradığımızda daha önce başka bir kişi anılarak paylaşılmadığını ve İngilizce kaynaklarda da sözün uzun süredir Bill Gates ile ilişkilendirildiğini görüyoruz. İngilizce yaygın paylaşımlardan birinde, Bill Gates’in bu sözü tweet olarak paylaştığına dair bir ekran görüntüsü var ancak Bill Gates’in böyle bir tweeti de yok.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Bill Gates Vakfı’na e-posta attı. Vakıf yetkilileri, sözün Bill Gates’e ait olmadığını söyledi.

Teyit, Bill Gates ile ilgili ortaya atılan iddiaları daha önce de incelemişti.