Bill Gates dünyanın hidrojenle çalışan ilk yatını aldı mı?

Bill Gates dünyanın hidrojenle çalışan ilk yatını aldı mı?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Aqua isimli yat, halen geliştirme aşamasında ve elde sadece konsept modeli var.

Yatı üreten şirket de yatın Gates'e satılmadığını açıkladı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

CNN Türk, Sabah, Tarafsız Haber Ajansı, Cumhuriyet, WebTekno gibi birçok haber sitesinde yer alan, sosyal medyada da dolaşan bir iddiaya göre, Bill Gates dünyanın hidrojenle çalışan ilk süper yatı Aqua’yı aldı. 

bill gates yat cnn

Ancak iddia doğru değil. Aqua isimli yat, halen geliştirilme aşamasında ve elde sadece konsept modeli var. Üretici şirket de yatın Gates’e satılmadığını açıkladı. 

Üretici firmadan açıklama geldi

İddialarda yer alan haberlerde Aqua isimli yatın üreticisinin Sinot Yach Architecture & Design olduğu bilgisine ulaşılabiliyor. Firmanın internet sitesinde de, konuyla ilgili 10 Şubat 2020 tarihli bir açıklama dikkati çekiyor. Açıklamada yatın geliştirilme çalışmaları süren bir konsept tasarım olduğu ve satılmadığı belirtiliyor.

bill gates yat

Sinot, Hollanda merkezli bir yat mimarlığı şirketi. Konuyla ilgili haberlerin konvansiyonel medyada yayılması sonrasında şirket temsilcisi iddialar hakkında BBC’ye de açıklamada bulunmuş. Journo da iddiayı “günün yalan haberi” olarak yayınladı. 

Hidrojenle çalışan ilk süper yat tasarımı: Aqua

Sinot internet sitesinde konsept yata ilişkin çeşitli bilgiler ve görseller de paylaşmış. Bu görsellerin tamamı çizimlerden ibaret. Tasarım Aqua Monaco Yat Fuarı’nda da sergilenmiş. Ancak yatın henüz bir prototipi oluşturulmuş değil.

Firma tasarımın ilham kaynağının, “yaşamın ebedi yakıtı” su olduğunu ve projeyi 2024 yılında tamamlamayı planladıklarını belirtmiş. 14 misafir ve 31 çalışan ağırlayabileceği vurgulanan yatın, sıvı hidrojeni -253 derecede depolama kapasitesi olan 28 tonluk iki tankı var. Yat için elektrik üretecek yakıt hücrelerinin tek atığı da su olacak.

Yakıt sağlandığı sürece elektrik ve ısı üreten yakıt hücreleri, yanmalı motorlardan daha verimli oldukları gibi emisyonla ilgili endişeleri de azaltıyorlar. Kullanım alanları ise acil durum yedek güç uygulamalarından, ulaşıma kadar uzanıyor. Hidrojen yakıt hücresi elektriği ile çalışan araçların üretimleri için yoğun çalışmalar var

Haber Britanyalı The Guardian’da da Rebecca Smithers imzasıyla yer aldı, ancak şirketin açıklamalarının ardından güncellendi ve şu anda da incelemeye alınmış durumda. Teyit, Smithers ile e-posta üzerinden iletişime geçti, ancak şimdiye kadar bir yanıt alamadı. 

Sonuç olarak Bill Gates’in dünyanın hidrojenle çalışan ilk süper yatını aldığı iddiası doğru değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek.