Bilim insanları negatif kan grubuna sahip insanların uzaylı olduğunu söylemedi

Bilim insanları negatif kan grubuna sahip insanların uzaylı olduğunu söylemedi

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bilim insanlarının böyle bir çalışma ya da teorileri yok

İddia, spiritüel, ezoterik ve dini içerikler yayınlayan kaynaklar tarafından ortaya atılmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Popüler biyoloji yayını yapan bir internet sitesinde, bilim insanlarının toplam insan nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan negatif kan grubuna sahip insanların atalarının dünya dışı canlılar olabileceklerini söylediklerine dair bir haber paylaşıldı. 

negatif kan grubu uzayli iddiapng

İddia Türkiye’de ilk olarak 2017 yılında Biyologlar adlı bir internet sitesinde, Dr. Yalçın Dedeoğlu çevirisi ile yayınlandı. İddia sosyal medyada ciddi bir yaygınlık kazanmasa da, İnovatif Kimya Dergisi ve Popüler Biyoloji internet sitelerinin yanı sıra, 2008 yılında Milliyet gazetesi tarafından da haberleştirdi. 

Haber içeriklerine yakından bakıldığında, aynı içeriği farklı kaynaklara dayandırdıkları görülüyor. Popüler Biyoloji’nin kaynak gösterdiği internet sitesi, genetik ya da tıp değil, uzay ve astronomi alanında popüler içerikler paylaşıyor. Bu farklı makaleler ise ortak bir video içeriğine gidiyor. Kullanılan ortak görsel de bu videodan alınmış. Benzer bir iddia, komplo teorilerine yatkınlığıyla bilinen History adlı çok takipçili YouTube kanalı tarafından da paylaşıldı


Bilim insanlarının negatif kan grubuna sahip insanların dünyalı olmadıklarını söyledikleri iddiası şimdilik doğru değil; bilim insanlarının böyle bir çalışma ya da teorileri yok. İddia, spiritüel, ezoterik ve dini içerikler yayınlayan kaynaklar tarafından ortaya atılmış. 

Bilim insanlarının böyle bir çalışması yok 

Genetik ve tıp alanında en saygın yayınlara ulaşabildiğimiz ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi (Pubmed) veritabanında bu anahtar kelimelerle arama yaptığımızda hiçbir sonuç çıkmıyor. Bu iddia ile ortaya çıkan tek bir bilimsel makale bile yok; dolayısıyla bu bilim camiasında kabul edilmiş bir hipotez dahi değil. 

negatif kan grubu uzayli kanit 1

Kaynak bilimsel değil, spiritüel ve ezoterik bir yayın 

Videoda yer alan ve haberlerde de tekrar eden argümanlardan bazıları şöyle: Bu kan gruplarına sahip insanların azlığı, bilişsel yeteneklerinin pozitiflere göre daha yüksek ve karakterlerinin farklı oluşu, bu kan grubundan annelerin pozitif kan grubuna sahip bir bebeğe hamile kaldıklarında, vücutlarının bu bebekleri “düşman” ya da “yabancı” olarak algılaması ve öldürmeye çalışması, çoğunluğunun Kuzey Avrupa’da yaşıyor olması, yeşil ya da mavi gözlü olup açık renk saça sahip olmaları, soğuğa dayanıklı olmaları... 

Videonun yayınlandığı kanala yakından bakılırsa, yayınlanan içeriklerin herhangi bir bilimsellik kıstasını karşılamadığı rahatlıkla görülebilir. Kanal, “Holy Guardian Angel” öğretisinin adını taşıyor; spiritüel, ezoterik ve dini içerikler yayınlıyor. Dahası ve en önemlisi, videoda bahsi geçen argümanların hiçbiri için kaynak, deney ya da gözlem sonucu gösterilmiyor. Bu da bilim insanlarının çalışmalarının bilimsellik sıfatını taşıması için temel kriterlerden biri.  

Negatif kan grubuna sahip bireylerle ilgili iddia yeni de değil. 1976 yılında yayınlanan UFO's Ancient Astronaut Magazine’de de benzer iddialar yer alıyordu. Makaleye göre, bulundukları coğrafyalarda dilleri ve kültürleri ile ayrıksı duran Basklar ve Yahudilerde bu kanın sık bulunması tesadüf olamazdı. Yine negatif kanın, “saflığından” ötürü “tanrı kanı” ya da “sürüngen kanı” olarak tanımlayan bilim dışı spekülasyonlar da yapılmıştı. 

Kan gruplarının neden oluştuğuna dair çalışmalar sürüyor 

Kan gruplarının neden ve nasıl oluştuğuna dair bilimsel birkaç teori mevcut; ancak iddiadaki gibi bir teori söz konusu değil. Bir insanın negatif bir kan grubuna sahip olması, kanında RH proteini taşımadığı anlamına geliyor. Bu proteinin işlevine dair Science dergisi tarafından yayınlanan bir makale, bir deneye dayanarak, RH faktörünün amonyum pompalamakla ilgisi olabileceğini anlatıyor. 

Sonuç olarak, bilim insanlarının negatif kan grubu taşıyanların, dünyalı olmayan atalara sahip olduklarını söyledikleri iddiası yanlış. Bilim insanlarının böyle bir çalışması yok.