Beylikdüzü Belediyesi binasında T.C. ibaresi olmadığı iddiası

Beylikdüzü Belediyesi binasında T.C. ibaresi olmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Google ve Yandex Haritalar’ın sokak görünümlerinde, İmamoğlu’nun ilçedeki görev süresi olan 2014–2018 yılları arasındaki belediye binasına ait görsellerde, ana kapı üzerindeki isim levhasında yazan T.C. ibaresi görülüyor.

Büyük isim levhası ve logo fotoğrafa sonradan eklenmiş.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun, önceki görev yeri olan ve beş yıl belediye başkanlığı yaptığı Beylikdüzü Belediyesi binasının isim levhasında T.C. ibaresinin olmadığı iddia edildi. A Haber Yurt Haber Müdürü Kerim Ulak tarafından 2 Mayıs 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan ve Beylikdüzü Belediye binasının isim levhasında T.C. ibaresinin olmadığı iddia edilen fotoğraflı gönderi binden fazla kişi tarafından beğenildi. İmamoğlu, yeni seçimlerden sonra göreve başladığı İBB binasındaki isim levhasına 30 Nisan 2019 tarihinde T.C. ibaresini ekletmişti.

kerim ulak beylikduzu belediye binasinda tc ibaresi olmadigini iddia etti

Ancak, İmamoğlu’nun eski görev yeri olan Beylikdüzü Belediyesi binasının isim levhasında T.C. ibaresi olmadığı iddiası doğru değil. Google ve Yandex Haritalar’ın sokak görünümlerinde, İmamoğlu’nun ilçedeki görev süresi olan 2014-2018 yılları arasındaki belediye binasına ait görsellerde, ana kapı üzerindeki isim levhasında yazan T.C. ibaresi görülüyor.

beylikduzu belediye binasi 2014 1024x424

beylikduzu belediye binasi 2018 1024x424

Büyük isim levhası ve logo fotoğrafa sonradan eklenmiş

İddiaya neden olan fotoğrafta Beylikdüzü Belediye binasının duvarında, belediyenin logosu ve isminin olduğu büyük bir levha görülüyor. AncakGoogle ve YandexHaritalar’da eski tarihli görsellerde de görüldüğü gibi duvarda öyle bir levha ve kırlangıç şeklindeki büyük logo bulunmuyor. Logo ve levha fotoğrafa montajlanmış.

beylikduzu belediye binasinda isim levhasi ve logo yok İddiaya neden olan logolu fotoğraf ve logonun olmadığının görüldüğü 2018 tarihli harita görüntüsü

Logolu fotoğrafın internette ilk paylaşımı 2014 yılına dayanıyor. Ancak binanın tepesindeki büyük kırlangıç logosunun yer aldığı başka bir fotoğrafa rastlanmıyor. Beylikdüzü Belediyesi Basın Bürosundan bir yetkili Teyit’e yaptığı açıklamada, fotoğrafta görülen logo ve yazının binada hiçbir zaman kullanılmadığını belirtti. Yetkili, fotoğrafın logonun kabul edildiği tarihten beri internette dolaştığını da ekledi. Logo seçildikten sonra Beylikdüzü Kaymakamlığının onay sürecini uzattığını ifade eden yetkili o süreçte Beylikdüzü’nde oturan halkın logoya sahip çıktığını, fotoğrafın da logoya sahip çıkan kişilerden biri tarafından hazırlanmış olabileceğini ifade etti.

Beylikdüzü’nde oturan bazı vatandaşlar logoya sahip çıkmıştı

Halk oylaması ile seçilen ve 1 Aralık 2014 tarihinde Beylikdüzü Belediye Meclisi tarafından onanan logo değişim kararının Beylikdüzü Kaymakamlığı tarafından onaylanma süreci uzayınca, karar Bölge İdare Mahkemesi’ne taşınmıştı. Beylikdüzü’nde oturan bazı vatandaşlar Bölge İdare Mahkemesi önünde açtıkları pankartla logoya sahip çıkmış ve iki yıl geciken kararı protesto etmişlerdi.

İmamoğlu’nun mazbatası iptal edildi

İddiaların odağındaki Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı mazbatası 6 Mayıs 2019 tarihindeki Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı ile iptal edildi. YSK, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunu kabul ederek seçimin iptal edilmesi ve yenilenmesine karar verdi. İBB Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanmasına karar verildi.

Sonuç olarak, iddiada belirtilenin aksine Beylikdüzü Belediyesi binasındaki isim levhasında T.C. ibaresi bulunuyor. İddiaya neden olan görseldeki yazı ve kırlangıç logosu fotoğrafa montajlanarak sonradan eklenmiş. Bu iddia yedi yanlış bilgi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.