Beykoz ve Üsküdar'daki oy zarflarına milletvekili mührü basıldığı iddiası

Beykoz ve Üsküdar'daki oy zarflarına milletvekili mührü basıldığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

İddia doğru. 23 Haziran 2019 tarihinde İBB Başkanlığı Seçiminde, Üsküdar ve Beykoz ilçelerinde kullanılan oy zarflarında milletvekili mührü basılmış.

YSK milletvekili seçimlerine ilişkin mühür bulunan zarfları geçerli saydı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve Cumhuriyet, Artı Gerçek, Yeni Çağ, ABC Gazetesi, Tele1 gibi haber sitelerinde, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İBB Başkanlığı Seçiminde, Üsküdar ve Beykoz ilçelerindeki bazı oy zarflarında milletvekili mührü olduğu iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 25. ve 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş’ın Twitter’da paylaştığı iddia şimdiye kadar 10 binden fazla kişi tarafından beğenildi.

uskudardaki oy zarflarinda milletvekili muhru var

23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İBB Başkanlığı Seçiminde, Üsküdar ve Beykoz ilçelerinde kullanılan oy zarflarında milletvekili mührü olduğu iddiası doğru. Üsküdar ve Beykoz İlçe Seçim Kurullarından yapılan açıklamaya göre iddiaya konu olan zarflar geçerli sayılacak.

İnternette zarfların geçerli sayılacağına dair verilen karar paylaşıldı

İnternette Üsküdar ve Beykoz İlçe Seçim Kurullarının konu ile ilgili yaptıkları ifade edilen yazılı açıklamada, iddiaya konu olan milletvekili mühürlü zarfların geçerli sayılmasına karar verildiği belirtildi. Ancak, söz konusu belge henüz resmi kaynaklardan paylaşılmadı.

beykoz ilce secim kurulu karari

uskudar ilce secim kurulu karari 1

Bazı sandık görevlileri tutanak tuttu

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal Twitter’da paylaştığı gönderide, sandıklarından milletvekili mühürlü zarflar çıkan görevlilerin tutanak tutması gerektiğini söyledi. İddiaya konu olan zarfların olduğu Beykoz ve Üsküdar ilçelerindeki sandıklarda bazı görevliler tutanak tuttu.

uskudarda tutulan tutanak ornegi Üsküdar’daki Altunizade Hasibe Özal Ortaokulu’nda milletvekili mühürlü zarflar için tutulan tutanak

Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) mühürlü zarfları onayladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve CHP, milletvekili seçimlerine ait mühürlerin basılı olduğu zarfların geçerli sayılması için gün içerisinde YSK’ya başvuruda bulunmuştu. Saat 14:00’da konu ile ilgili karar almak için toplanan YSK, milletvekili seçimlerine ilişkin mühür bulunan zarfların geçerli olmasına karar verdi.

ysk uskudar beykoz milletvekili muhurlu zarflar karari