Beyaz eşya şirketi Profilo’nun iflas ettiği iddiası

Beyaz eşya şirketi Profilo’nun iflas ettiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Profilo Holding Anonim Şirketi’ni 1971 yılında Jak Kamhi kurdu.

Şirket, 1996 yılında BSH bünyesine satıldı.

İflas eden şirketler Profilo Holding ve Profilo Sanayi Anonim Şirketi.

BSH Grup, Twitter hesabında Profilo Holding’le ilgisi bulunmadığını belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde beyaz eşya şirketi Profilo’nun iflas ettiği iddia edildi. Paylaşımlarda, Profilo'ya ait logo görselleri de kullanıldı.

beyaz esya profilo iflas ettigi iddiasi

BSH bünyesindeki Profilo iflas etmedi 

İflası açıklanan Profilo Holding Anonim Şirketi ve BSH Grup bünyesindeki Profilo Ev Aletleri, uzun yıllardır birbirinden ayrı. Profilo Holding A.Ş.’yi 21 Aralık 1971 tarihinde Jak Kamhi kurmuştu. Türkiye'de ilk kez profil doğrama işini yapan Kamhi, şirketin ismini de 'profil' kelimesinden alarak Profilo belirlemiş. Hürriyet gazetesinin haberine göre, iflası açıklanan Profilo, Kamhi ailesine ait Profilo Holding ve Profilo Sanayi anonim şirketlerini kapsıyor. Kamhi, 1971’de kurduğu Profilo’yu 1995-1996 yıllarında BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. grubu bünyesine bırakmıştı. Profilo, BSH Grup’un resmi sitesindeki yerel markalar bölümünde de yer alıyor. 

Kamhi, Şalom gazetesine verdiği röportajda, 1993 yılından sonra Profilo beyaz eşya fabrikasını Almanlara bırakmak zorunda kalmasının büyük üzüntü yarattığını söylemiş. Yani iflası açıklanan Profilo Holding A.Ş. ile BSH (Bosch Siemens Hausgerate) Grubu bünyesindeki Profilo arasında artık bir ilişki yok. 

BSH Grup, Profilo Holding’le ilgisi olmadığını belirtti

Profilo’nun iflası haberleri sonrası sosyal medyada da BSH Gruba iflas edip etmediği soruldu. BSH Türkiye, resmi Twitter hesabında kullanıcılara yanıt olarak, “beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren şirketimiz BSH Ev Aletleri'nin marka isim benzerliği haricinde farklı sektörlerde yer alan Profilo Grubu şirketleri ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı. 

bsh grup twitter aciklamasi

Teyit, konuyla ilgili BSH Grup’a da ulaştı, ancak henüz yanıt alamadı.  

Haber sitelerinin kullandığı logo, iflas eden holdinge ait değil

Haber sitelerinde ve sosyal medyada kullanılan Profilo'ya ait fotoğraflar, iflas eden Profilo Holding'e değil, BSH Grup bünyesindeki Profilo Dayanıklı Ev Aletleri'ne ait.

Jak Kamhi'ye ait Profilo Holding şirketinin resmi sitesine ve logosuna Wayback Machine'den ulaşılabiliyor. Logolar birbirinden farklı.

profilo ev aletleri logo

BHS Grup bünyesindeki Profilo dayanıklı ev aletleri logosu

profilo holding logo

Jak Kamhi'ye ait Profilo Holding logosu