Beşar Esad’ın korumasız dolaştığı ifade edilen videonun güncel olduğu iddiası

Beşar Esad’ın korumasız dolaştığı ifade edilen videonun güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın korumasız dolaştığı video, 8 Haziran 2017’deki Suriye malları alışveriş festivalinde çekilmiş.

Festivalden görüntülere Syrian Presidency hesaplarından ulaşılabiliyor.

Sosyal medyada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın korumasız dolaştığı öne sürülen videonun güncel olduğu iddiasıyla paylaşıldı. Görüntülerde Esad’ın esnafı ziyaret ettiği ve tokalaştığı görülüyor. 

esad suriye iddia

Video 2017 yılında Esad’ın katıldığı bir alışveriş festivalinde çekilmiş

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, video ilk olarak 8 Haziran 2017 yılında Syrian Presidency hesabından paylaşılmış. Syrian Presidency isimli hesabın bilgilerine bakıldığında, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın resmi Twitter hesabı olduğu görülüyor.

8 Haziran 2017’de Syrian Presidency’nin Facebook hesabında da aynı video paylaşılmış. Hesapta aynı tarihte çekilen başka fotoğraflar da yer almış

Esad, video ve fotoğrafların çekildiği tarihte, Ramazan olması nedeniyle “Suriye Malı” alışveriş festivaline katılarak, halkla buluşmuş. 2017 yılında Ramazan ayı 27 Mayıs’ta başlayıp 24 Haziran’da sona ermişti. 

esad diger fotograflar

Beşar Esad’ın esnaf ziyaretinde çekilmiş bir fotoğraf. 

Esad’ın ziyareti yerel basında da haberleştirilmiş. Paylaşım videosundaki lacivert gömleğiyle o gün çekilen diğer görüntüleri de birbiriyle uyumlu. 

Suriye’de neler oldu?

Suriye’de 2000 yılında Hafız Esad’ın hayatını kaybetmesiyle Devlet Başkanı Beşar Esad olmuştu. Bu dönemde, yüksek işsizlik, yolsuzluk ve siyasi özgürlüklerin eksikliği sebebiyle halk rahatsızdı. Ancak Mart 2011’e gelindiğinde demokrasi yanlısı gösteriler başladı ve ülke çapında Esad’ın istifasını talep eden protestolar yoğunlaştı. 

Yaşanan iç savaş sebebiyle Suriyeli yurttaşların pek çoğu evlerini terk ederek, Lübnan, Ürdün ve Türkiye gibi ülkelere göçtü.