Bergüzar Korel’e ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı

Bergüzar Korel’e ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşım yapılan sayfa parodi.

Korel resmi Instagram sayfasında paylaştığı hikayede hesabın kendine ait olmadığını açıkladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Teyit’e ihbar olarak da gelen ve oyuncu Bergüzar Korel’e ait olduğu iddia edilen hesaptan, yapılan paylaşımların, pek çok kullanıcı tarafından ciddiye alındığı görülüyor. Bu paylaşımlardan birinde Corona yazıp mesaj göndererek 10 ₺ bağış yapan vatandaş, TV'den 30 Milyon ₺ konser ücreti alanların, bodrum tatilini izliyor. Biz bize yeteriz Türkiye” iletisi yer alıyordu.

berguzar korel twitter tweet

Berguzaroficial hesabı parodi 

Tweet’in atıldığı profile girip baktığımızda profilin gerçekliğini teyit edecek olan mavi tikinin olmadığını görüyoruz. Ayrıca biyografi kısmında da “Not official account | Parody account” (Resmi hesap değil | Parodi hesap) açıklaması yer alıyor. 

berguzar korel twitter

Twitter’ın taklitçilik politikası gereği, profilin parodi olduğu ya da herhangi bir markayla ilişkisinin olmadığının beyan edilmesi, kuralların ihlal edilmediği anlamına geliyor. Kullanıcıların parodi, yorum ya da hayran hesapları açmalarına izin veriliyor, ancak bazı koşullar var. Bunlardan biri de, durumun hedef kitlenin anlayacağı şekilde açıklanması. 

Bergüzar Korel de açıklama yaptı

Atılan tweetler üzerine Bergüzar Korel resmi Instagram sayfasından bir açıklama yaptı. Hikayesinde paylaştığı görsellerle, hesabın kendine ait olmadığını söyleyen Korel, yazılanları da kendinin yazmadığını belirtmiş. 

berguzar korel instagram aciklamaberguzar korel instagram aciklama2

Bergüzar Korel’i taklit eden hesabın, siyasi içerikli başka paylaşımlar yaptığını görmek de mümkün. 

berguzar korel twitter

Teyit Twitter’da sahte hesapları ayırt etme yöntemleri isimli içeriğiyle, bot veya parodi hesapları ayırt etmenin yollarını anlatmıştı.