Belli kodlarla cep telefonlarının dinlendiğinin anlaşılabileceği iddiası

Belli kodlarla cep telefonlarının dinlendiğinin anlaşılabileceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşılan videoda dinlenmeyi ortaya çıkaracak kodlardan söz edilmiyor. Bahsedilen kodlar yönlendirme servislerinin görüntülenebileceği sorgulama kodları.

Yönlendirme ve dinlenme farklı şeyler. Yönlendirme sistemleri kullanıcıların kendileri tarafından belirleniyor ve manuel olarak kontrol edilebiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

TikTok üzerinde bir kullanıcı tarafından paylaşılan videoda özel kodlarla telefonların dinlenilip dinlenilmediğinin öğrenilebileceği iddia edildi.

Bir TikTok kullanıcısı tarafından 28 Temmuz 2020 tarihinde paylaşılan video, dinlenilen telefonları anlamanın bir yolu olarak birtakım kodlar paylaştı. Videoda *#21# kodunun aramaların yönlendirilip yönlendirilmediği, eğer yönlendirme varsa *#61# kodu ile aramaların, konuşmaların ve mesajların nereye yönlendirildiği, *#62# ile de kapalıyken nereye yönlendirildiğinin öğrenileceği belirtildi. Ayrıca ##002# kodu ile tüm yönlendirmelerin iptal edilebileceği de iddia edildi. Videoda, yönlendirmenin dinleme anlamına geldiği varsayılmış. 

Videoda bahsi geçen kodlara “sorgulama kodu” veya “USSD kodu” deniyor. Kimi zaman “hızlı kodlar” veya “özellik kodları” olarak da anılıyorlar. Bu kodlar telefonlarda gizli menüleri açmak, telefona komut vermek ya da mobil şebeke bilgisayarlarıyla iletişim kurmak için kullanılıyor. Örneğin #31# kodu, arama yaparken numaranın gizlenmesi için yaygın olarak kullanılıyor.

İddia konusu kodlar yönlendirme hizmetlerini kontrol ediyor

Videoda *#21# kodunun aramaların yönlendirilip yönlendirilmediğini anlamayı sağlayacağı iddia ediliyor. Bu kod, yönlendirme hakkındaki bilgilerin olduğu menüyü ekrana getirerek ayarlarınızı görmenizi sağlıyor. *#61# kodu içinse aramaların, konuşmaların ve mesajların nereye yönlendirildiğini görmeyi sağladığı iddiasında bulunulmuş. Ancak bu kod cevaplanmayan çağrılarda sesli mesaj yönlendirme bilgilerini gösteriyor. *#62# kodunun ise telefonun kapalıyken nereye yönlendirildiğini ortaya çıkardığı söyleniyor, fakat bu kodun *#61# kodundan tek farkı, telefon ulaşılamaz durumdayken cevapsız çağrılarda sesli mesajların nereye yönlendirildiğini gösteriyor olması. Son olarak ##002# kodunun ise tüm yönlendirmeleri iptal ederek dinleme durumunu ortadan kaldıracağı iddia ediliyor. Bu kodun yönlendirmeleri iptal ettiği doğru, ancak yönlendirme ile dinleme farklı şeyler.

Videoda kodların telefonların dinlendiğini ortaya çıkaracağı ve dinleniyorsa da önüne geçeceği iddia ediliyor, ancak paylaşılanlar yönlendirme üzerine çalışan kodlar. Yönlendirme sistemleri çeşitli amaçlarla gelen çağrı, mesaj gibi servislerin farklı bir hizmete ya da numaraya aktarılmasına deniyor. Örneği sesli mesaj bu hizmetlerden biri. Kullanıcılar, yönlendirme servislerini kendileri kontrol edebiliyor, çeşitli servislere üye olabiliyorlar. Ayrıca farklı işletim sistemlerine sahip telefonlarda, ayarlar menüsünden bu kontroller manuel olarak da gerçekleştirilebiliyor.

Böyle iddialar daha önce de gündeme gelse de yanlışlanmıştı.