BBC'nin Beşiktaş patlamasından 3 dakika sonra yayın yaptığı iddiası gerçek değil

BBC'nin Beşiktaş patlamasından 3 dakika sonra yayın yaptığı iddiası gerçek değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

bbc oda kiralama

Türkiye Haber Merkezi gibi bazı haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan iddialara göre, İngiltere merkezli BBC haber kanalı, Beşiktaş’ta 10 Aralık’ta gerçekleşen saldırılardan 3 dakika sonra canlı yayına girerek olayı aktardı. Ayrıca BBC’nin canlı yayın yapabilmek için olaya hakim bir yerden otel odası kiraladığı öne sürüldü.

melih gokcek besiktas patlama bbc

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de tweetlediği iddiaların, BBC Haber Merkezi’nden alınan kayıtlara ve BBC Türkçe Editörü Murat Nişancıoğlu’nun sosyal medyadan yapmış olduğu açıklamaya dayanarak doğru olmadığını söylemek mümkün.

İlk yayın patlamadan yarım saat sonra

BBC’nin Dünya Bülteni programında yayınlanan haberlere ilişkin BBC Haber Merkezi’nden aldığımız kayıtlar 22:29’da Beşiktaş’ta gerçekleşen patlamaya ilişkin ilk yayının, patlamadan yarım saat sonra yani saat 23:00:23’de yapıldığını ortaya koyuyor. BBC Dünya Bülteni’nde yayınlanan bu haberde herhangi bir görüntüye ya da canlı bağlantıya yer verilmediği görülüyor.

20 bulteni yayin akisi

İngiltere saatiyle 20:00'de Türkiye saatiyle 23:00'te başlayan Dünya Bülteni'nin yayın akışı. Büyük hali için tıklayın.

Canlı yayın patlamadan 1 buçuk saat sonra

İddialarda “BBC’nin kiraladığı otel odası” denilen yer ise gerçekte BBC’nin İstanbul’daki ofisi. BBC muhabiri Mark Lowen’ın ofisten yaptığı canlı yayının saati ise 00:01:25. Yani iddialarda aktarıldığı gibi patlamadan 3 dakika sonra değil, patlamanın gerçekleştiği saatten 1 buçuk saat sonra.

Türkiye saatiyle 00:00’da başlayan haber bülteninin kaydını ve rejide kullanılan yayın akışı tablosunu aşağıda görebilirsiniz:

21 bulteni yayin akisi

İngiltere saatiyle 21:00'de Türkiye saatiyle 00:00'da başlayan Dünya Bülteni'nin yayın akışı. Büyük hali için tıklayın.

Otel odası değil BBC ofisi

BBC Türkçe Editörü Murat Nişancıoğlu'nun İstanbul'daki bombalı saldırıya ilişkin BBC yayınları hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili açıklaması şöyle:

Son iki gündür İstanbul'daki saldırıya ilişkin, BBC'nin yayınları hakkında bir dizi gerçek dışı iddia dolaşıyor. Bu gerçek dışı iddialar hakkında birkaç şey söylemek gerekli hale geldi.

Önce iddiaları hatırlatayım:

\"BBC saldırıyı önceden biliyordu. Bunun için saldırının olduğu yeri gören bir yerde 2-3 gün önce bir daire (rezidans, otel odası) kiraladı. Önceden bildiği ve hazırlıklı olduğu için de saldırıdan 3-4 dakika sonra canlı yayına başladı.\" Gerçek dışı iddialar bunlar.

Gerçekler:

Bahsedilen yer BBC'nin ofisidir. Mart 2016'dan bu yana BBC'ye aittir. Saldırının hemen aşağısında olması acı bir tesadüftür.

Saldırı resmi açıklamalara göre TR saatiyle 22.29'da meydana gelmiştir. BBC'nin ilk haberi 23.02'de World TV'de verilmiştir. Yani saldırıdan yarım saat sonra.

Haber Londra stüdyosundandır, ajans bilgilerine dayanır ve görüntü yoktur.

İstanbul ofisinden ilk canlı yayın 24.02'dedir. Yani saldırıdan 1 buçuk saat sonra. Nasıl önceden bilinmiş ve hazırlık yapılmışsa.

Görüleceği gibi iddiaların tümü palavradır. Hepsi BYGM'den teyid edilebilir. Tüm yayınların kaydına sahip olduklarını sanıyorum.

Sosyal medya trollerinin yaydığı bu yalanlar BBC çalışanlarının güvenliğini tehdit eder hale gelmiştir. Bu kabul edilemez.

BBC doğru, tarafsız ve güvenilir haberciliğine devam edecektir. Bu yalanlar hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

Nokta!

Lowen videosu eski, altyazılar yanlış

Gel Vatandaş isimli Facebook sayfasından yayınlanan bir videoda ise BBC muhabiri Mark Lowen'ın patlama olmadan iki saat önce İstanbul'a geldiği ve patlama olacağına dair bildiklerini yayında aktardığı iddia edildi.

Ancak montajlanarak ve arkadaki ses bozularak yayınlanan ve yanlış altyazılar eklenen video 29 Haziran'a ait. Lowen, İstanbul Atatürk Havaalanı'nda gerçekleşen patlama sırasında uçaktaydı ve iki saat mahsur kaldığı uçaktan BBC'ye bağlanarak gelişmeleri aktarmıştı. Ayrıca Lowen iki senedir Türkiye'de çalışıyor ve iki saat önce Türkiye'ye geldiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Hangarda beklediğini ve dışarısının karanlık olduğunu kapıya yanaşılmasına şu an için izin olmadığını belirten Mark Lowen videoda \"Atatürk Havalimanı'ndayız dışarıya baktığımda güvenlik görevlilerini görüyorum. Uçağın içinde sakin bir atmosfer var, uçakta bir panik hali yok. Kabin ekibinin bize söylediğinden beri bir kaç saat geçti. Tam olarak dışarıda ne olduğuna dair bilgi alamıyoruz.\" ifadelerini kullanıyor.